Skip to content

Badania profilaktyczne dla kobiety – zobacz pełną listę

Dzisiaj mija 12 rok, w którym jutro nie pójdę do szkoły. Mimo to ciągle żyję trybem wakacji i 1 września, to dla mnie jak nowy rok. Początek czegoś nowego. Nowe 12 miesięcy, które kończą się wspaniałym odpoczynkiem. Chciałam Cię dzisiaj namówić do jednego, bardzo ważnego postanowienia noworocznego. Podejmiesz się?

W mojej głowie rok kalendarzowy dzieli się na 3 części – od 1 września do 31 grudnia, od 1 stycznia do zakończenia roku szkolnego, a potem następują beztroskie i ciepłe wakacje. Mam nadzieję, że swój rok zakończyłaś pozytywnie, odpoczęłaś na plaży lub podczas górskich wędrówek. Liczę na to, że jesteś pełna sił i energii. Wyzwanie, które dla Ciebie mam, nie jest trudne, wymaga tylko kilku dni dyscypliny i dobrej organizacji.

Zrób komplet badań profilaktycznych

Banalne, prawda?

Kiedy ostatnio wykonywałaś przegląd swojego ciała? Mam ogromną nadzieję, że na początku roku. Postanowiłam temat poruszyć, bo wiem, że temat badań profilaktycznych jest bardzo zaniedbywany. Dopóki nic się nie dzieje, omijamy lekarza z daleka. A często, gdy już coś się dzieje, to stan jest poważny, choć można mu było zapobiec. Nie gaś pożarów w swoim organizmie, tylko im zapobiegaj!

badania profilaktyczne dla kobiety

Co Ci dadzą badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne mają dwie ogromne zalety.

  1. Pozwalają poznać swój organizm. Dzięki regularnym i cyklicznym badaniom wiem, co zmienia się we mnie zmienia i na co powinnam zwrócić uwagę. Mam punkty odniesienia i mogę sprawdzić, co jest lepiej, a co gorzej. Wiem nad czym muszę się skupić i popracować. Regularne badania profilaktyczne powiedzą mi, jakie są normy mojego organizmu. Czasem wyniki ciągle pozostają w ogólnie wyznaczonej normie, co nie oznacza, że to jest prawidłowa norma dla mnie.
  2. Pozwalają szybciej zareagować na problemy. Dzięki temu, że znam swój organizm, mogę szybciej zareagować, gdy któryś wynik zacznie odstawać od normy. Od mojej normy, a nie tej z papierka. Jeśli którykolwiek z parametrów się zmienił, mam porównanie z wcześniejszymi wynikami. Pamiętaj, że wyniki w normie, nie oznaczają, że nic się z Tobą nie dzieje! Któryś parametr może powoli rosnąć i przekroczy normy dopiero za kilka miesięcy. Dzięki badaniu profilaktycznemu zareagujesz wcześniej, walczysz z mniejszą nieprawidłowością i łatwiej wtedy doprowadzić swój organizm to porządku.

Jakie badania profilaktyczne wykonać?

Krew, OB i mocz. To szybkie i proste, podstawowe badania. Nie wykryją wielu nieprawidłowości, ale warto je robić, bo mówią o ogólnym stanie Twojego zdrowia. Na oba te badania lekarz pierwszego kontaktu wypisze Ci skierowanie. I podejrzewam, że bez żadnego problemu – to taka podstawa podstaw, o którą nawet niektórzy lekarze zabiegają. Ja robię te badania raz w roku.

Próby wątrobowe (ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che). Nie zaniedbuj wątroby. Zwłaszcza gdy zdarza Ci się brać tabletki przeciwbólowe lub gdy przyjmujesz leki przewlekle (lub antykoncepcyjne). Na stan wątroby wpływa także Twój sposób odżywiania. Dbaj o nią! Próby wątrobowe wykonuję raz w roku.

Ferrytyna. Niski poziom ferrytyny sugeruje niedobór żelaza w organizmie. Szczególnie źle wypada on u kobiet. Zbadaj go, by wiedzieć czy nie musisz jeść więcej wątróbki lub ograniczyć zieloną herbatę (zielona herbata utrudnia wchłanianie żelaza). Ferrytynę badam raz w roku.

Lipidogram. To badanie, które mierzy poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol to zdrowotny temat rzeka. Jeśli nie jest bardzo zaburzony, możesz go uregulować samą dietą w kilka miesięcy! Dlatego właśnie warto wiedzieć wcześniej – metody wyprowadzenia organizmu na prostą są mniej inwazyjne. Lepiej przecież ograniczyć to, co Ci szkodzi, niż łykać tabletki. Lipidogram też wykonuję raz w roku.

Badania tarczycy – TSH, FT3, FT4. Na TSH skierowanie może wypisać lekarz pierwszego kontaktu, na FT3 i FT4 już nie. Zupełnie tego nie rozumiem, bo pełna diagnoza tarczycy po samym TSH nie jest możliwa. Prawidłowe wartości TSH o niczym nie świadczą. TSH może być w normie, a FT3 i FT4 już nie, i wtedy również trzeba zareagować. Zawsze wykonuję komplet tych 3 badań, a ze względu na swoje zdrowie dodaję jeszcze do tego antyTG i antyTPO. Te dwa ostatnie wynikają z moich predyspozycji i ogólnego stanu zdrowia. Nie muszą wchodzić w pakiet podstawowy, ale raz na jakiś czas możesz się nimi zainteresować. Wszystkie te badania wykonuję raz w roku.

USG tarczycy. Skoro już jestem przy tarczycy – raz w roku robię jej USG. I Tobie też polecam. Zwłaszcza, jeśli nigdy nie robiłaś.

USG piersi i USG ginekologiczne. Słyszałam różne warianty, jak często oba badania trzeba wykonywać. Ja, jak wszystkie inne, robię je raz w roku. I dokładam do tego jeszcze cytologię. Nie przemawia do mnie robienie cytologii raz na 2-3 lata. Przecież to ogrom czasu, by choroba się rozwinęła.

Stomatolog. Jeśli nic nie boli i nie doskwiera, kontrolne wizyty u dentysty robię co pół roku. Wtedy też oczyszczam zęby z kamienia. Jest to jednak sprawa indywidualna – niektórzy potrzebują tego zabiegu częściej lub rzadziej.

Dermatolog. Po słonecznych wakacjach dobrze też skontrolować znamiona na ciele. Obserwuj dobrze swoją skórę przez cały rok i zawsze sprawdzaj u lekarza nowe znamiona. Niektóre z nich nie lubią słońca – dobrze o tym wiedzieć i móc je zakrywać przed szkodliwymi promieniami.

Ciśnienie. Był taki czas, że mierzyłam ciśnienie codziennie, choć wynikało to z chęci sprawdzenia jak zachowuje się mój organizm podczas cyklu i podczas migren. Żadnych zmian w obrębie ciśnienia nie zaobserwowałam. Teraz mierzę je co 2-3 miesiące.

badania profilaktyczne dla kobiety

Co robię w wynikami?

Mam fioła na punkcie tabelek. Na wyniki również zrobiłam tabelkę i wpisuję do niej kolejne wartości. Dzięki temu mogę szybko porównać stan obecny z poprzednimi.

Niestety część badań nie jest dostępna na NFZ. Tzn. nie na wszystkie wymienione badania otrzymasz skierowanie od lekarza rodzinnego. W takiej sytuacji możesz poprosić o skierowania do konkretnych przychodni albo wykonać badania prywatnie. Zdecydowanie preferuję drugie rozwiązanie. Branie skierowań i rejestracja niesamowicie wydłużą czas badań (pewnie do kilku miesięcy, czekanie na wizytę + czekanie na badanie). Nie mam też gwarancji, że lekarz specjalista skieruje mnie na badania profilaktyczne, gdy nic się jawnie nie dzieje (spotkałam się już kilka razy ze wzrokiem, który mówił mi, że przesadzam).

Jednak brak funduszy nie będzie żadną wymówką. Jeśli nic się nie dzieje, możesz poczekać kilka miesięcy na badania. Zdrowie jest ważne – nie doprowadź do sytuacji, w której będzie za późno i wtedy zaczniesz je doceniać. Chcesz o sobie myśleć „nieśmiertelna” i „niezniszczalna” – zrób badania! Wtedy będziesz mogła wystarczająco o siebie dbać, by taka być.

badania profilaktyczne dla kobiety

Nie za dużo? Nie za często?

Wiem, że może wydawać Ci się, że tych badań jest bardzo dużo. Mnie to nie przeszkadza – wolę mieć pewność i reagować jak najwcześniej. Chcę też poznać mój organizm i zobaczyć jak się zmienia. Może ta wiedza okaże się kiedyś przydatna?

Raz w roku mamy obowiązek wykonać przegląd samochodowy. Sprawdzamy czy maszyna nie stanowi zagrożenia i jest w pełni sprawna. Dlaczego nie sprawdzamy czy my jesteśmy sprawni i jak się ma nasze ciało? Może powoli coś się w nim psuje i dowiemy się o tym, gdy już będzie za późno? Wiem, że to sztandarowe porównanie, ale wyjątkowo trafne.

Proponuję Ci to wyzwanie teraz z dwóch powodów. Dla mnie, jutro zaczyna się nowy rok, bo cykle mojego życia nie biegną wraz z rokiem kalendarzowym. Przecież wszyscy lubimy postanowienia noworoczne, prawda? Poza tym, dużo łatwiej się zorganizować i odwiedzić kilka gabinetów, gdy jest ładna i znośna pogoda. Zimowa plucha lub styczniowe mrozy nie nastrajają do zdrowotnych maratonów.

Nie zapytam Cię, co o tym myślisz. Proszę, idź się zbadaj.