Skip to content

Bawarka – herbata z mlekiem. Poznaj jej historię!

Bawarka to mój smak przedszkola. Długo nie wiedziałam, że to zwykła herbata z mlekiem. Dobrze się stało, bo mam przeczucie, że mogłabym się skrzywić na wieść o dodaniu mleka do herbaty i nigdy nie spróbować bawarki! Straciłabym wiele przyjemnych chwil. Lubiłaś bawarkę jako dziecko?

Bawarkę bardzo łatwo pomylić z inką – do dzisiaj czuję rozczarowanie, gdy okazywało się, że panie kucharki postawiły przede mną znienawidzoną kawę zbożową. W jesienno-zimowym czasie często wracam do bawarki, by poprawić sobie humor. Są takie dni, gdy smakuje lepiej niż kakao!

Europejska historia herbaty z mlekiem

Początki herbaty z mlekiem są niejasne i enigmatyczne. To bardzo zagadkowa sprawa – w końcu sama herbata nie jest starym napojem i spodziewałam się, że znajdę więcej jednoznacznych informacji na temat dodawania do niej mleka. Teorii, które tłumaczyłyby ten zwyczaj jest wiele i kwestią wiary jest, do której się przychylimy.

Pierwsza herbata z mlekiem przywieziona przez Holendrów?

Herbata i Holandia – zaskakujące! Holandię kojarzę z piwem i ogromnymi polami kolorowych tulipanów. Na początku XVII wieku powstała Holenderska Kompania Wschodnioindyjska i istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki wyprawom do Azji, Holendrzy stali się ojcami tradycji picia herbaty z mlekiem w Europie. Zwyczaj podpatrzyli u Hindusów, którzy przygotowywali swoją chai masalę.


Jesteś ciekawa jak przyrządzić chai masalę? Wiesz, że nawet Hindusi nie mają na nią jednego przepisu?


bawarka herbata z mlekiem

Holendrom nie przypadł do gustu ostry, aromatyczny smak hinduskiej herbaty i zmodyfikowali przepis. Usunęli przyprawy, dodali cukier i tak powstała europejska wersja herbaty z mlekiem. Mleko łagodziło także jej intensywny smak hinduskiej czarnej herbaty.

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w podobnym czasie na pomysł zmodyfikowania chai masali wpadli Brytyjczycy, którzy również handlowali azjatyckimi towarami. Brytyjska Kompania powstała 2 lata przed holenderską – trudno stwierdzić, kto był pierwszy.

A na scenę wkracza jeszcze francuska dama!

Francja-elegancja?

W czasach picia pierwszej herbaty, europejska porcelana nie była tak dobra i wytrzymała, jak jej chiński pierwowzór. Zdarzało się, że filiżanki pod wpływem ciepła pękały. Marguerite de la Sablière znalazła rozwiązanie tego problemu i wprowadziła zwyczaj dodawania mleka do herbaty. Będąc dokładną – herbaty do mleka. Dzięki temu napar był chłodniejszy i nie stanowił zagrożenia dla zastawy. Dlaczego Marguerite nie wlewała na dno wody? Tego się już nie dowiemy. Jednak, jeśli to ona rozpowszechniła picie herbaty z mlekiem, jestem jej dozgonnie wdzięczna.

Jedna z pierwszych wzmianek o herbacie z mlekiem również ma powiązanie z Francją. Pochodzi z listów Marie de Rabutin-Chantal – francuskiej arystokratki, która intesywnie korespondowała ze swoją córką.

Bawarka z Bawarii?

Dlaczego jeszcze w naszej historii nie pojawili się Niemcy ani Bawaria? Bo nazwa bawarka nie przywędrowała do nas z Bawarii – nazwę napoju przyjęliśmy od… Francji. A żeby było bardziej międzynarodowo – pierwszy raz została użyta w paryskiej kawiarni przez jej sycylijskiego właściciela na cześć bawarskiego księcia.

bawarka herbata z mlekiem

Bawarka w Polsce

Bawarka trafiła do Polski prawie 100 lat po tym, gdy zaczęto ją pić we Francji i Wielkiej Brytanii. Francuski przepis zakładał użycie syropu z adiantum (rodzaj paproci), lecz w Polsce zmodyfikowano go o dostępne składniki – kwiat bzu, róża, lipa i inne zioła. Pierwotna francuska i polska bawarka mocno różniły się od tej, którą podawano mi w przedszkolu. Na dodatek – kobiety we Francji piły ją na bazie zielonej, a nie czarnej, herbaty! Czas na nowe doświadczenia.

***

Wobec herbaty z mlekiem nasuwa mi się jedno spostrzeżenie – to bardzo światowy napój. Swoje początki ma w Azji, gdzie jest pita na różne sposoby. W Europie zaczęła od kariery na salonach i wędrując z kraju do kraju przybierała nowe formy. A w małej podkrakowskiej wsi panie kucharki podawały ją zaspanym dzieciakom do śniadania. Po prostu cudowne!

Przygotowanie bawarki jest bardzo proste – wystarczy zaparzyć czarną herbatę, dodać do niej mleko (tyle, ile lubisz; eksperymentuj!) i odrobinę posłodzić. Herbacianą bazę zaparz mocniejszą niż do codziennego picia – mleko bardzo łagodzi jej smak.


Dokładniejsze instrukcje przygotowania bawarki opisałam w osobnym poście – na drugim blogu! Chodź, jeśli masz smaka.


Uwielbiam bawarkę na bazie herbaty Earl Grey. Do tego kilka maślanych ciasteczek i jestem w siódmym niebie.

Bawarka jest też Twoim smakiem dzieciństwa czy nie lubiłaś jej?