Skip to content

4 czynniki, które mają wpływ na zawartość kofeiny w kawie

Są takie dni, gdy potrzebujesz mocnego, energetycznego kopnięcia? Sięgasz wtedy po kawę, by po chwili cieszyć się szybkim efektem? Wiesz, po którą kawę sięgnąć, by osiągnąć jak najlepszy efekt?

Na pobudzenie najlepiej zadziała kawa z największą ilością kofeiny. To skuteczne i szybkie rozwiązanie, jednak stosuj je doraźnie i awaryjnie. Pamiętaj, że braku energii, niewyspania i przemęczenia nie możesz zagłuszać kawą – to tylko pogorszy Twoją sytuację!

Kawowy świat jest równie bogaty, co herbaciany. Główne gatunki kaw rosną w wielu miejscach i w wielu warunkach. Ziarna kawy mogą być palone w różnym stopniu, a Ty możesz w różny sposób zaparzyć swoją małą czarną. To wszystko wpływa na jej pobudzające działanie.


Może zainteresuje Cię artykuł o pochodzeniu kawy?


Co ma wpływ na zawartość kofeiny w kawie?

Każda z wyżej wymienionych rzeczy odgrywa swoją rolę w ostatecznej mocy kawy. Przy kupnie swoich ulubionych ziaren możesz kierować się częścią z nich. Pamiętaj jedynie, że każdy organizm jest inny i reaguje inaczej na jej właściwości, a kawa ma przede wszystkim smakować!

belka-graymoka

Gatunek kawy ma znaczenie

Znasz dwa najpopularniejsze gatunki kawy – wymagającą arabikę i twardą robustę? W zależności od wyboru gatunku, otrzymasz mniej lub bardziej pobudzającą kawę. Szacuje się, że robusta ma około 2 razy więcej kofeiny niż arabica – w 240 ml jest jej około 260 mg, co czyni robustę najlepszym naturalnym źródłem kofeiny. Jeśli lubisz jej smak, to uważaj na ilość filiżanek, które wypijasz. Od kofeiny można się uzależnić, a jej nadmiar nie wpływa dobrze na Twój organizm.

Jakość ziaren wpływa na zawartość kofeiny

Im lepsza jakościowo kawa, tym zawartość kofeiny w kawie jest mniejsza. Zaskoczona? Kawa to niemalże synonim kofeiny – byłam przekonana, że o jakości kawy świadczy zdolność do pobudzenia. Pamiętaj o tym, gdy kolejnym razem będziesz wybierać najlepszą arabikę! Jeśli zależy Ci na jej stymulujących właściwościach, możesz być rozczarowana.

zawartosc-kofeiny-w-kawie

Palenie kawy również wpływa na zawartość kofeiny

Od stopnia palenia kawy zależy nie tylko jej smak, ale także właściwości. Sprawa odrobinę się komplikuje, bo podczas palenia ziarno kawy „pozbywa” się wody i równocześnie zwiększa swoją objętość. Zawartość kofeiny można podawać na dwa sposoby – ilość mg zawartych w określonej wadze (np. 1 kg) lub ilość mg zawartych w określonej objętości (np. 1 łyżeczce). A po paleniu ziarno jest lżejsze, ale większe i pojawia się problem.

W dużym uproszczeniu przyjmijmy, że lekkie palenie pozbawia ziaren mniej kofeiny niż mocniejsze.

Kawa na pobudzenie – espresso czy French Press?

Sposób przygotowania również nie pozostaje bez znaczenia.

Jeśli zależy Ci na wyciśnięciu z ziaren jak największej ilości kofeiny, przygotuj sobie espresso. Wysoka temperatura przygotowania i zawartość robusty w mieszance do espresso, sprawią, że szybko staniesz na nogi.

Kawa parzona, niezależenie od sposobu przygotowania, będzie kompromisem między Twoim ulubionym smakiem a ożywieniem. French Press, kawiarka czy kawa po turecku dadzą podobny efekt, a Ty będziesz cieszyć się smacznym naparem. A przecież już sam relaks z filiżanką kawy potrafi dodać motywacji!

Na szarym końcu pozostaje kawa rozpuszczalna, liofilizowana. Tylko bardzo wrażliwe organizmy zareagują odpowiednio na tego rodzaju wspomagacz. Często kawa rozpuszczalna od razu usypia.

Pozostaje jeszcze cold brew. To kofeinowy gigant, jednak trudno o niej mówić, jak o szybkim wspomagaczu. Przygotowanie kawy parzonej na zimno zajmuje co najmniej dobę.

belka-graymoka

Czy warto zwracać na to uwagę?

Jestem zwolennikiem prostoty, wygody oraz robienia rzeczy najlepiej jak się da. Wiem, że te wszystkie czynniki naprawdę różnicują poziom kofeiny w ziarnach. Wierzę jednak, że zbyt metodyczne potraktowanie tego tematu, odbierze Ci całą radość picia kawy, nie przynosząc żadnego pożytku. Potraktuj ten post informacyjnie. Pozostań przy swojej ulubionej kawie i pij ją zawsze w najlepszym towarzystwie. A o poziom energii zadbaj wysypiając się i zdrowo odżywiając.

Jak przygotowujesz swoją ulubioną kawę?