Skip to content

Dlaczego warto świętować?

Obchodzisz swoje urodziny? Świętujesz z partnerem Wasze rocznice? A Walentynki lub Dzień Kobiet? Ja staram się, żeby każdy z tych dni był odrobinę inny niż pozostałe. Nie organizuję żadnych fajerwerków, ale pozwalam sobie zwolnić bardziej niż zwykle i skupić na istocie święta. Tylko dlatego, że to po prostu miłe.

Podchodziłam kiedyś do Walentynek i Dnia Kobiet buńczucznie. Rocznice były dla mnie bez znaczenia i nie pamiętałam związkowych dat. Teraz jest zupełnie inaczej. Nie mogę się doczekać kolejnych ważnych dni! Urodzin, rocznicy ślubu, Walentynek.

Dlaczego warto obchodzić rocznice?

Każda rocznica i każde święto mają swoją specyfikę. Każde jest inne i skupia wokół siebie zupełnie różne wspomnienia. Wierzę, że warto świętować każdą rocznicę, która jest symbolem ważnych wydarzeń, które chcesz pamiętać. Takich wydarzeń, które w Twoim odczuciu, zmienił Twoje życie na lepsze.

Czasem rocznice dotyczą smutnych sytuacji. Im również warto poświęcić chwile uwagi. Uciekanie przed trudnymi przeżyciami nie sprawi, że na sercu będzie lżej. Potrzeba ogromnej siły i wyrozumiałości dla siebie i swoich uczuć, by po prostu pozwolić sobie na łzy i smutek. To często przynosi ogromną ulgę. Jednak w tym tekście chcę się skupić na miłych przeżyciach.

dlaczego warto świętować

Obchodzenie urodzin

Nigdy nie miałam problemu z obchodzeniem urodzin. Jako dziecko zawsze czekałam na nie z niecierpliwością (bo prezenty!). Jako nastolatka też na nie czekałam – też z powodu prezentów, bo najczęściej były to książki, które uwielbiam. Teraz czekam na swoje urodziny podwójnie. Ciągle lubię dostawać prezenty i lubię mieć wokół siebie swoich przyjaciół. Otrzymywanie życzeń jest miłe! Wszyscy dzwonią uśmiechnięci i radośni. Te telefony są zupełnie inne niż wszystkie pozostałe. Poza tym, urodziny to okazja do zorganizowania przyjęcia i zaproszenia gości. Uwielbiam to! Nie potrzebuję okazji, by zaprosić najbliższych do siebie, ale takie urodzinowe spotkanie jest inne. I zazwyczaj wszyscy mogą w wyznaczonym terminie!

W swoje urodziny poczuj się jak gwiazda. Pozwól sobie być w centrum uwagi. Skoncentruj się na sobie. Tak zdrowo egoistycznie.

Urodziny to idealny moment, by skupić się na sobie. Sięgnąć po rzeczy, na które nie masz czasu w ciągu roku. Lub odwagi. Nie jestem zwolenniczką odwlekania przyjemności i ważnych spraw „na potem”, szukania dla nich wymówek w postaci urodzin i nagród za osiągnięcia. Jednak łatwiej wykonać skok ze spadochronem z okazji urodzin niż w inne, codzienne dni. Może dlatego że prezenty są po prostu sympatyczne? Lubię dostawać prezenty – te od siebie również. Szczerze podarowany prezent podkreśla Twoją wyjątkowość. Mam nadzieję, że lubisz się czuć wyjątkowa! Jeśli nie – poćwicz. To nic złego! A ile daje przyjemności i podekscytowania.

dlaczego warto świętować

Obchodzenie rocznicy ślubu

Długo nie mogłam się przekonać do obchodzenia swojej rocznicy ślubu. Mam specyficzne podejście do bycia razem i nie miałam potrzeby świętować dnia zawarcia małżeństwa. I któregoś dnia zauważyłam zmianę w podejściu. Myślę, że ma to związek z potrzebą i chęcią dostrzegania przyjemności w drobnych rzeczach. Potrzebą dbania o istotne obszary życia, pielęgnowaniu ich. W końcu od kilku lat moje życie współgra z innym życiem! Nie mogę wokół tego przejść obojętnie. Świętowanie rocznicy ślubu pozwala podkreślić, że to była istotna i przyjemna decyzja. Naprawdę warto!

Nie świętujemy naszych rocznic z innymi. Celebrujemy ten dzień byciem tylko ze sobą; skupieniem na tym, na co zwykle nie mamy czasu; mocniejszym przeżywaniem tego, co jest na co dzień, a co ginie wśród codziennych spraw. Odpuszczamy wszystkie domowe obowiązki i cieszymy się z bycia razem. Wiesz, że przytulanie w rocznicę smakuje zupełnie inaczej? Wspominanie wspólnej historii zbliża i pokazuje, że to była dobra decyzja. W taki dzień dobrze zapomnij o swojej metryce i zorganizuj zakochaną randkę. Pośmiej się i poprzeżywaj nieskrępowaną radość i miłość. Obudź na nowo motyle w brzuchu – one z upływem czasu umierają. Zwłaszcza, gdy się ich nie karmi. Taka nastoletnia beztroska zakochania jest potrzebna i koniecznie trzeba o nią dbać, jak o swoje wewnętrzne dziecko. Na dodatek wspaniale działa!

dlaczego warto świętować

Obchodzisz Walentynki i Dzień Kobiet?

Ja obowiązkowo! Kocha się cały rok, a mężczyzna kwiaty powinien przynosić bez okazji? (Mój przynosi i twierdzi, że bardzo to lubi!). Oczywiście, że tak! To nie wyklucza poświęcenia sobie kolejnych dni. I Walentynki i Dzień Kobiet obchodzę z mężem wspólnie. Nie jest to rozmach naszej rocznicy. Zazwyczaj to wspólny wieczór z filmem lub nadprogramowy wypad na jazdę konną (na szczęście jeździmy oboje!). To przyjemna odskocznia od innych wieczorów. A te z jakiejś okazji mają po prostu inny urok. I nie potrafię przejść obok nich obojętnie.

***

Mam nadzieję, że ten wpis nie był Ci potrzebny. Że obchodzisz swoje urodziny i czujesz się wtedy wyjątkowa. Że wspólnie z partnerem świętujecie przełomowe dla siebie daty i podkreślacie Wasze dni. Jeśli nie, spróbuj popatrzeć na te święta w innym świetle.

To przecież nic złego, że dbamy o to, co ważne.