Skip to content

Czy Twój dom ma swoje rytuały?

Domowe rytuały powstają niezauważalnie. Często towarzyszą codzienności, lecz pozostają niezauważone. To zazwyczaj proste i powtarzalne sprawy, wykonywane odruchowo i bez zastanowienia. Warto jednak przy nich trochę zwolnić. To właśnie one mogą wnieść wiele radości do Twojego życia.

Rytuały pozwalają skupić się na chwili i ją zauważyć. Choć tak naprawdę to wcale nie musi być krótka chwila. Rytuałem może być cotygodniowe wyjście na długi spacer albo coroczny wyjazd w ulubione miejsce. Tylko od Ciebie i Twoich bliskich zależy, jakie rytuały sobie wybierzecie.

Dlaczego rytuał, a nie zwyczaj?

Jestem pewna, że nazwy mają znaczenie. Czasem nadają starym rzeczom nowe znaczenia i niosą nowe wartości. Z niektórymi nazwami idą w parze cechy i emocje. Tak właśnie jest z rytuałami.

Zwyczaj nie niesie ze sobą radości i oczekiwania. Jest zwykłą, codziennie wykonywaną sprawą. Jeśli się spieszysz, może go zabraknąć w codziennej rutynie, i nic się nie stanie.

Rytuały są inne. To punkty na mapie rutyny, które są nieruchome. Powodują uśmiech i podekscytowanie. Drobne sprawy, na które czekasz – bez nich dzień nie będzie taki sam. Bez rytuału po prostu czegoś brakuje.

domowe rytuały

Po co tworzyć domowe rytuały?

Wyobraź sobie jakikolwiek historyczny rytuał. Tylko wybrani mogli do niego przystąpić, prawda? Rytuały zbliżały i dopuszczały do grona wybranych. Podobnie jest z rytuałami, które tworzysz z partnerem i rodziną. To części Waszego życia, do którego nie chcesz wpuścić osób z zewnątrz. Wspólna tajemnica zbliża Was do siebie.

Rytuały tworzą atmosferę wyjątkowości. Zazwyczaj dotyczą prostych sfer – wspólnego odpoczynku lub posiłku. Dzięki aurze rytuału te czynności nabierają nowego znaczenia. Przestają być zwykłym posiłkiem i zwykłym odpoczynkiem – teraz mają dodatkową wartość i wyróżniają każdego, kto został do niego dopuszczony. Sprawiają, że każdy członek Waszego grona wie, że jest wyjątkowy, ważny i stanowi część rodziny.

Rytuały to przyjemność. To dodatkowa możliwość na zadbanie o umilenie codzienności. Domowe rytuały są zazwyczaj regularnie powtarzane – nikt nie lubi powtarzać niemiłych rzeczy i przywiązywać do nich szczególnej wagi. A nieuchronność rytuału sprawia, że pilniej egzekwujesz ich obecność w planie dnia. Rytuału nie możesz odpuścić, bo zawiedziesz członków Twojej wspólnoty. A przecież to ważne osoby i chcesz o nie dbać.

domowe rytuały

Co może być domowym rytuałem?

Wszystko!

Pocałunek przed wyjściem do pracy – bez niego poranek nie jest taki sam, a codzienne czekanie na moment pożegnania jest na swój sposób wyjątkowe. I tylko Wasze. Nikt z boku nie wie, że to Wasz rytuał. Ta tajemnica czyni ten pocałunek jeszcze przyjemniejszym.

Rytuał to przytulanie przed snem i życzenie sobie dobrej nocy zawsze w ten sam sposób. Lub zawsze w inny. Czytanie książek na głos? Albo słuchanie ulubionej piosenki, gdy pędzicie autostradą.

Wszystko może być Waszym rytuałem. Nie szukaj ich jednak na siłę. Sama zauważysz, które drobne gesty, spojrzenia, momenty sprawiają Ci największą przyjemność w ciągu dnia. To z nich najlepiej stworzyć te magiczne rytualne chwile.

Lubię rytuały, które wyglądają niewinnie dla postronnego obserwatora. Lubię też ten dreszczyk, który mam przy rytuałach, o których wiem tylko ja i mąż. To naprawdę wyjątkowe chwile! Na niektóre zawsze czekam z ogromną niecierpliwością.

Jestem przekonana, że rytuały są ważne. A zwyczaje – cóż, każdy je ma, ale można je pominąć.