Skip to content

Herbaciany przewodnik: Gyokuro

Spotkania z gyokuro należą do szczególnych. Delikatny, lekko trawiasty posmak oraz piąty smak – umami – dostarczają wrażeń smakowych. A w połączeniu ze sposobem parzenia – gyokuro urasta to rangi japońskiego specjału.

Zachwyty nad herbatą gyokuro nie są bezpodstawne. To jedna z droższych i najszlachetniejszych japońskich herbat. Nawet w kraju Kwitnącej Wiśni traktowana jest wyjątkowo i przygotowuje się ją tylko w ważne dni i święta.

Wyjątkowość gyokuro

Na szczególne właściwości gyokuro wpływ mają odmienne warunki, w których rośnie:

  • mgliste i deszczowe zbocza japońskich gór – krzewy, z których zbierane są liście do gyokuro rosną niżej niż w przypadku innych zielonych japońskich herbat;
  • zacienienie krzewów – 21 dni przed zbiorami plantacje gyokuro są zacieniane (najczęściej czarnymi lub bambusowymi zasłonami) – brak słońca wzmaga fotosyntezę w liściach, dzięki czemu są one bardziej zielone; zacienienie powoduje zmniejszenie produkcji tanin, dlatego gyokuro jest słodsza niż inne herbaty;
  • delikatny zbiór – do produkcji gyokuro zbiera się tylko najmłodsze listki z najwyższych gałęzi; nierzadko jest to proces ręczny, co zapewnia najwyższą jakość naparowi (i cenę).

Jak produkowana jest gyokuro?

By nie dopuścić do procesu utleniania liście gyokuro poddaje się działaniu pary wodnej. Parzenie liści zapewnia także zachowanie ich wyjątkowego smaku. Po wysuszeniu nadaje się im kształt igiełek, a następnie ponownie poddawane są suszeniu. Tak przygotowany susz jest selekcjonowany (na liście, pąki i łodyżki), pakowany i po kilku miesiącach leżakowania – wysyłany w świat do naszych kuchni.

Co wyjątkowego kryje w sobie gyokuro?

Poza swoim nieprzeciętnym smakiem, gyokuro ma także dobroczynny wpływ na zdrowie. Jej największą zaletą jest bogactwo antyoksydantów, które odgrywają ważną rolę w:

  • redukcji ryzyka zachorowania na raka
  • zrzuceniu wagi
  • zachowaniu młodości skóry i jej dobrego wyglądu
  • wzmocnieniu układu odpornościowego.

Dzięki zawartości teiny i kofeiny gyokuro polepsza pracę mózgu i układu nerwowego, pomaga w koncentracji i podnosi energię. Regularne picie tej herbaty wspomoże pracę serca i układu krwionośnego – gyokuro, podobnie jak bancha, obniża poziom cholesterolu.

Jak zaparzyć gyokuro?

W przeciwieństwie do ostatnio opisywanej banchy, parzenie gyokuro to prawdziwy rytuał. Jednak tylko dokładne podążanie za instrukcją wydobędzie z naparu to, co najlepsze.

Do parzenia gyokuro najlepiej wybrać porcelanowe naczynia. Przed przygotowaniem należy je ogrzać, by wlany do nich napar nie wystygł zbyt szybko (zbyt szybkie ostygnięcie spowoduje utratę smaku i właściwości gyokuro). Można to zrobić wlewając do nich wrzątek.
Woda do zaparzenia liści powinna mieć około 50-60 stopni. To ważne – większa temperatura sprawi, że herbata będzie gorzka i zabije w niej to, co najlepsze – delikatną słodycz. Dla idealnej gyokuro warto kupić termometr.
Do odpowiednio przygotowanej wody – wsypujemy susz. Proporcja w tym wypadku jest bardzo ważna – idealne będą 1-2 g (pół łyżeczki) na 30 ml wody. Herbatę parzymy 2 minuty (maksymalnie 3).
Gyokuro najlepiej pić samą, bez dodatków i bez słodzenia. Przy popołudniowym relaksie.
Proces parzenia można powtórzyć – zmieniają się jednak warunki przygotowywania:

  • drugi raz – temperatura wody 55-65 stopni, czas parzenia 0,5-1 minuty;
  • trzeci raz – temperatura wody 65-80 stopni, czas parzenia 1 minuta.

Proces przygotowania gyokuro jest czasochłonny i wymaga precyzji, jednak naprawdę warto spróbować – w zamian otrzymujemy przepyszny napar, którym możemy się delektować z bliskimi.

Jeśli chcesz spróbować gyokuro – zapraszam serdecznie! Nie bez powodu to uznany rarytas w Japonii.

spróbuj GYOKURO już od 9,45 zł!
CHCĘ SPRÓBOWAĆ