Skip to content

Właściwości czarnej herbaty Earl Grey

Przez prawie całe swoje życie byłam pewna, że herbata Earl Grey to rodzaj herbaty – jak sencha czy pu-erh. Wiesz jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że Earl Grey to czarna herbata aromatyzowana bergamotką? Nic to nie zmieniło w moim postrzeganiu tej herbaty – ubóstwiam ją tak samo mocno! Ma w sobie coś czarującego i pociągającego. Jej smak jest niepowtarzalny – uspokaja i wycisza. Wiesz, jakie właściwości ma Earl Grey?

Pierwotnie bazą herbaty Earl Grey była czarna cejlońska herbata. Obecnie nie jest to restrykcyjnie przestrzegane i Earl Grey’a znajdziesz na bazie herbat z innych krajów. Być może jest to cios w tradycję, ale dzięki temu możesz na pewno znajdziesz odpowiedni smak. Wolisz łagodniejszy czy bardziej zdecydowany? Na to duży wpływ ma baza herbaty!

Mnie daleko do konserwatywnego i tradycjonalistycznego podejścia do herbaty i kawy. W końcu mają Ci przynosić radość, a nie powielać tradycje.

Właściwości herbaty Earl Grey będą się odrobinę różnić w zależności od bazy, jednak pewne fundamentalne cechy pozostaną niezmienne. Zwłaszcza że część z nich pochodzi od bergamotowego olejku, a nie od samej herbaty. Wiesz, że ten olejek ma bardzo szerokie zastosowanie w aromaterapii? Mnie zawsze kojarzył się tylko z herbatą.

Właściwości herbaty Earl Grey

belka-graymoka

Poprawia humor i relaksuje

Olej bergamotowy od bardzo dawna wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jedną z jego najbardziej docenianych właściwości jest działanie antydepresyjne. Bergamotka wycisza i relaksuje. Najlepszym sposobem na napięty dzień jest kubek ciepłego Earl Grey’a.  Zredukuje napięcie i pozwoli zapomnieć o stresie. Zadziała z podwójną mocą! Od wewnątrz, gdy wypijesz i od zewnątrz swoim aromatem. Skusisz się?

Dodaje energii i motywacji

Czarna herbata, jak każda inna, zawiera w sobie kofeinę (teinę). Dzięki temu pobudza lekko do działania! Na szczęście nie ma aż tyle kofeiny, by zaburzyć Twój sen, dlatego spokojnie możesz pozwolić sobie na przyjemność Earl Grey’a wieczorem. Jeśli potrzebujesz odrobiny pobudzenia do wieczornych obowiązków, a nie chcesz spędzić całej nocy patrząc w sufit i licząc barany, zamiast kawy sięgnij po tę herbatę.

Poprawia pracę układu krążenia

Jeszcze długo zanim medycyna ustaliła, że mamy układ krążenia, olej bergamotowy był stosowany na zdrowe serce. Obniża on poziom cholesterolu i pomaga utrzymać cukier w normie. Poza tym, jego relaksujące działanie także ma dobry wpływ na Twoje serce – żadne stresy mu nie służą! Uśmiech jest lekarstwem na wiele przypadłości.

Daje wsparcie układowi trawiennemu

Masz czasem nudności? Albo kolki? Lub inne dolegliwości trawienne? Spróbuj przez kilka tygodni regularnie pić herbatę Earl Grey. Jestem pewna, że zauważysz różnicę. Warto też po niego sięgnąć, gdy męczy nas refluks. Wiesz, że czasem problemy z chrapaniem wynikają właśnie z refluksu? Może to sposób na przespane noce?

Pomoże dentyście

Herbata Earl Grey w żaden sposób nie zastąpi mycia zębów i regularnych wizyt u dentysty, ale pomoże te wizyty zrobić przyjemniejszymi. Dzięki zawartości fluoru chroni zęby przed próchnicą. Jeśli pijesz herbatę Earl Grey możesz zrezygnować z pasty z fluorem – ten pierwiastek nie jest nam potrzebny w aż takiej ilości – herbaciany na pewno wystarczy. Ponadto w czarnej herbacie są katechiny, które działają jak antybiotyk i mogą zwalczyć infekcję w samym zarodku.

Masz teraz ochotę na herbatę Earl Grey?