Skip to content

Zadbaj o siebie w każdym wymiarze

Chciałam ten tekst zatytułować Jak o siebie zadbać?. Nie zrobiłam tego ze strachu, wiesz? Ze strachu, że go pominiesz, bo pomyślisz, że to kolejny tekst o pielęgnacji ciała. A to nie jest tekst o pielęgnacji ciała. I chciałabym, żebyś go przeczytała, bo jest ważny.

Lubisz zadbane rzeczy? Ja bardzo! Nie dlatego, że są ładne, bo przecież nie zawsze są. Czuję do nich szacunek przez wzgląd na właściciela, dla którego są ważne. Nie dbamy przecież o rzeczy, które są nam obojętne. Zadbane przedmioty i pomieszczenia budzą we mnie ciepłe uczucia, bo oznaczają czyjąś troskę i opiekę. Czasem budzą podziw dla włożonego wysiłku i samozaparcia. Wiesz o czym piszę?

Dbam o rzeczy, które lubię. Chcę, by to, co mam, było ze mną jak najdłużej w jak najlepszym stanie. Myślę, że też tak masz. A czy dbasz o siebie? Nie ma na świecie żadnej rzeczy, która będzie z Tobą tak długo, jak Ty sama. Dlatego powinnaś o siebie zadbać podwójnie:

  • by jak najdłużej siebie lubić (bo lubimy zadbane rzeczy)
  • by jak najdłużej ze sobą być (bo zadbane rzeczy mają dłuższe życie).

jak o siebie dbać

Co oznacza dbać o siebie?

Na całą Ciebie składa się wiele elementów:

  • Twoje ciało – jego wygląd i zdrowie
  • Twój umysł – część intelektualna i część duchowa
  • Twoje relacje – ze sobą i z innymi.

Dbanie o siebie to pilnowanie, by wszystkie elementy pozostawały w równowadze, która Ci odpowiada. Na pewno masz swoją definicję równowagi. Pozwalasz sobie na życie według niej? Czasem to trudne, bo nie żyjemy w oderwaniu od innych i tworzą się nam bagaże oczekiwań. Z bagażem trudno znaleźć punkt równowagi. Nie przepadam za oczywistymi i oklepanymi porównaniami, ale analogia do chodzenia po linie jest idealna. Chodzenie po linie z bagażem jest niebezpieczne dla równowagi.

Jeśli nie potrafisz znaleźć swojej definicji, to koniecznie jej poszukaj. Ja, by wrócić na tory swojej równowagi, często zamykam oczy i próbuję się zastanowić, jakbym żyła, gdyby nie było postronnych obserwatorów, których konkretne sytuacje nie dotyczą.

Relacje z mężem wyobrażam sobie bez sióstr, rodziców i koleżanek. Staram się nie myśleć i nie patrzeć na to, co by powiedzieli. Karierę zawodową wyobrażam sobie bez obecnego szefa i współpracowników. Nie zastanawiam się, co myślą o kolejnej zmianie pracy. Własną przyjemność i odpoczynek wyobrażam sobie bez całego świata, któremu mogłoby nie odpowiadać, że lubię kolorować kredkami albo że lubię oglądać Top Model.

Jak o siebie zadbać?

jak o siebie dbać

Pokochaj swoje ciało

Nie napiszę nic o kompleksach. Sama nie uporałam się ze swoimi i trudno mi dawać Ci wiarygodne rady. Mimo kompleksów, odkryłam szacunek do swojego ciała. Jest częścią mnie, jak mój charakter. Zawsze traktowałam je jak osobny byt, który ma ładnie wyglądać. Teraz dostrzegam związek między tym, jak traktuję moje ciało i tym, jak mi służy. To równowaga pielęgnacji zewnętrznej i wewnętrznej. To, co jem i czym się kremuję; jak siedzę podczas pracy i ile godzin śpię. Po kilku zmianach szybko zauważyłam, że ciało odwdzięcza mi się za dobre traktowanie i zaczęłam je lubić. I szanować. To powoduje, że dbam o nie jeszcze bardziej.

To nie wyklucza chęci ładnego wyglądania. O rzeczy, które nam się podobają, dbamy podwójnie.

Pokochaj swoje wnętrze

Bo jesteś fajna taka, jaka jesteś! Jeśli nie lubisz w sobie którejś cechy, to popracuj nad nią. To nic złego. Podobne do schudnięcia i ćwiczenia mięśni na siłowni – to też robimy dla zdrowia lub by się sobie bardziej podobać. Wcale nie musisz lubić tego, że bałaganisz. Ale…

Uszanuj swoje cechy charakteru i spróbuj dostrzec w nich zalety. Co dzięki nim osiągnęłaś? W czym dzięki nim jesteś lepsza? Jaką dają Ci przewagę w stosunku do innych? Ja uszanowałam swoje ciało i zobaczyłam, że dzięki niemu mogę spełniać swoje marzenia. Jeżdżę konno i biegam z psem. Bez niego moje marzenia byłyby tylko moim niespełnionym pragnieniem. I chociaż ciągle nad nim pracuję, zupełnie inaczej na nie patrzę.

Pamiętaj także o psychicznym odpoczynku i relaksie. Rozwijaj się, jeśli tego potrzebujesz. Każda niezaspokojona potrzeba prowadzi do frustracji. Niezależnie czy dotyczy głodu, pragnienia czy wiedzy.

Pokochaj swoje otoczenie

Nad ciałem i charakterem możesz pracować, by je polubić. Masz także moc sprawczą w stosunku do swojego otoczenia. Możesz decydować, z kim się spotykasz. Możesz wyrazić wdzięczność swojemu partnerowi za ciepłą herbatę i jego wyrozumiałość w gorszy dzień. Możesz pochwalić dzieci za ciszę, gdy boli Cię głowa i nie krzyczeć za rozsypaną sól. To niechcący. W pracy powiedz koleżance szczery komplement, uśmiechnij się do sąsiada, a ekspedientce życz miłego dnia. Nie każdy klient jest taki miły jak Ty! Przebywanie w otoczeniu, które kochasz sprawi, że będziesz bardziej szczęśliwa, lżejsza. Cała reszta świata nie będzie taka ważna ani negatywnie do Ciebie nastawiona. Zdecydowanie warto!

jak o siebie dbać

Wiesz, co jest najpiękniejsze w dbaniu o siebie?

Praca nad jednym elementem, poprawia od razu pozostałe. Nie wiem, jak to się dzieje, ale między tymi trzema elementami są powiązania, które nie pozwalają na ogromną nierównowagę. Taki efekt domina. Uważaj, bo działa w obie strony! Dlatego zacznij dbać o siebie już teraz.

Pomyśl dobrze o swoim ciele.
Wymień 3 ważne rzeczy, które masz dzięki swoim cechom charakteru.
Przytul partnera lub zadzwoń do przyjaciółki z miłym słowem.