Skip to content

3 proste gesty, które pokazują miłość. Znasz je?

Nic nie jest nam dane raz na zawsze. Na wszystko sobie zapracowujemy – na to, co dobre i na to, co złe. Ważne, by to pierwsze pielęgnować, a drugiego unikać! W poniższym wpisie znajdziesz kilka podpowiedzi na to, jak dbać o relację z partnerem.

Na pewno jesteś klientem niejednego sklepu lub usługodawcy. Wiesz, że o relacje z klientem trzeba dbać i widzisz, jak firmy próbują o Ciebie walczyć. Może sama jesteś przedstawicielem jakiejś firmy i dbasz o swoich partnerów w biznesie?

Blogerzy dbają o relacje z czytelnikami. Ja dbam o relację z Tobą!

Dlaczego zapominamy, że o relacje z najbliższymi również trzeba dbać? O to, co łączy Cię z mężem; o kontakt z przyjaciółką i uśmiech siostry. Obrączka, wspólne przeżycia czy więzy krwi nie zapewniają wspaniałego kontaktu.

jak dbać o związek

Pamiętasz, jak stroiłaś się na randki z mężem? Starałaś się ukryć swoje wady, podkreślałaś jego zalety i wysyłałaś zalotne uśmiechy? Mąż (jeszcze wtedy niemąż) kupował Ci kwiaty i stawał na głowie, by Wasze kolejne spotkania były ciekawe i atrakcyjne. Dbaliście o Wasz kontakt i Wasze relacje. A jak jest teraz?

Z wiekiem wiele spraw się zmienia. Miłość dojrzewa, pojawiają się nowe obowiązki, a rzeczywistość czasem przytłacza. Na szczęście dbanie o Wasz związek może odbywać się w otoczeniu codzienności i nie potrzeba wielkich spraw, by ciągle patrzeć na siebie z rozczuleniem. Od czasu do czasu zaplanujcie weekend tylko dla siebie, ale pamiętajcie o drobnych gestach, które wykonywane codziennie i regularnie sprawią, że Wasza relacja nabierze koloru i umocni się.

Jakie to gesty?

3 proste gesty umacniające Wasz związek

jak dbać o związek

Zaskakujcie się przyjemnościami

Bardzo lubię dostawać kwiaty. I mam to ogromne szczęście, że mój mąż lubi mi je kupować. Dostaję je bez okazji – małe, duże, bukiety i pojedyncze. Za każdym razem myślę sobie wtedy „Olga! A Ty jakie drobne przyjemności sprawiasz swojemu mężowi?” i wstydzę się sama przed sobą, bo u mnie z tym o wiele gorzej.

A przecież nie trzeba tak wiele!

Drobną przyjemnością może być upieczenie prostych ciasteczek. Kkupienie ulubionej drożdżówki i zrobienie ciepłej herbaty, gdy mąż wraca do domu, a ja byłam wcześniej. Krótki relaksujący masaż pleców. Sama na pewno wiesz, co lubi Twój mąż. Zróbcie sobie listę takich drobiazgów, by za każdym razem był to inny gest.

Słuchaj uważnie

Słuchanie i reagowanie na uczucia drugiej osoby jest szalenie istotne. Odłóż telefon, gdy rozmawiacie, nie zerkaj na ekran monitora lub telewizora. Uważne słuchanie zaprocentuje podwójnie – Ty dowiesz się więcej o swoim partnerze, a partner będzie chciał Ci opowiadać jeszcze więcej. Poczuje się ważny i kochany. Wasza relacja stanie się mocniejsza.

Okaż zainteresowanie tym, co istotne dla Twojego partnera. Dopytuj o rzeczy, które są dla niego ważne. W wolnej chwili poszukaj, poczytaj o jego hobby i o tym, o czym mówił. Nie musisz podzielać jego pasji, ale pokaż, że również dla Ciebie jest ona istotna. To na pewno spowoduje ogromny uśmiech w jego sercu!

Będzie Ci łatwiej kupić prezent na każde kolejne święto. Tylko nie zapomnij notować wszystkich pomysłów!

jak dbać o związek

Dbaj o fizyczną bliskość

Najprzyjemniejsze fizyczne gesty to te, które wykonywane są mimochodem, przy okazji lub w najmniej spodziewanych momentach i miejscach.

Siadajcie blisko siebie – w restauracji, podczas oglądania filmu i jedzenia posiłków.

Trzymajcie się za ręce – w sklepie, w samochodzie (byle bezpiecznie!), w kinie.

Tańczcie – spontanicznie, nawet bez muzyki. W kuchni podczas gotowania (prawie jak w filmie) albo podczas sprzątania. Nawet 30 sekundowe tańce odprężą Was, poprawią humor i zbliżą.

Wiem, że te proste sprawy mogą wiele zdziałać. Zacznijcie już dzisiaj – na takie przyjemności nigdy nie jest za późno ani za wcześnie.

Pokażcie sobie, że się kochacie!

 • Oj tak, małe gesty mogą wiele zmienić:) Niby takie nic, ale jednak:)

 • Cudowny tekst, z którym się zgadzam w 100%!
  Sprawianie najmniejszych przyjemności bardzo scala ludzi – i tak jak piszesz – ulubiona drożdzówka i pyszna herbata potrafią zdziałać cuda :)

  Wszystkiego dobrego! :)

 • Drobne przyjemności są w związkach bardzo ważne. Trzeba dbać o siebie nawzajem inaczej można się na prawdę oddalić.

 • Znam i jestem szczęśliwa, że mnie to nie omija. Dużo miłości w Nowym Roku :)

 • Po raz kolejny sprawdza się stwierdzenie, że te najważniejsze rzeczy nic nas nie kosztują – uważne słuchanie to po prostu chwila koncentracji na kimś innym niż własne ja, a dla drugiej osoby staje się bezcennym prezentem :)

 • Słuchanie to ważna sprawa. Ale prawdziwe słuchanie, takie sercem, ze zrozumieniem i akceptacją. To klucz do szczęścia. Bardzo fajny artykuł! Pozdrawiam!

 • Leo

  Pomimo tego, że nasz związek już od dawna jest pełnoletni, czasami nadal potrafimy „zachowywać się jak smarkacze”. Zakochane smarkacze ;) Mnie Twój wpis bardzo wzruszył, ale ja taka uczuciowa raczej jestem. Sprawy niby oczywiste, ale często o nich zapominamy…

 • Wiele osób ma problemy z słuchaniem. Nastawione są głównie na opowiadanie i nawet jeśli nie mówią tylko o sobie, to nie słuchają. Albo nie słyszą :(

 • Podpisuję się dwiema łapkami pod tym i od siebie dodam jeszcze małe niespodzianki. Jak jestem gdzieś na zakupach, to czasami kupuję coś co tylko on lubi, batonik, czekoladę, coś w tym stylu, tylko dla niego. W zamian ja też otrzymuję takie małe upominki, nie zawsze słodkie, a często związane z moim hobby. Nawet jak czasami nie są mi do niczego potrzebne, to rozczula mnie sam fakt, że pamiętał i że chciało mu się kupić ten motek, czy szpulkę ;-)

 • Macierzynstwo-raz!

  W pełni się z Tobą zgadzam :)

 • Pilnując drugiego punktu, żeby w miarę zrozumieć informatyczne zapędy mojego faceta, czytałam ostatnio o różnicach między CSS a C++. Programowanie to zdecydowanie nie moja bajka, bo zrozumiałam tyle, co głuchy z audycji radiowej – w końcu jestem tylko prostą edytorką szablonów (co robię w HTML, który poznajemy w gimnazjum). Ale się starałam i zostałam doceniona, to najważniejsze.

 • Wykorzystam te porady, by nawiązać lepszą relację z samą sobą, będę się uważnie słuchać, obdarowywać małymi przyjemnościami i zadbam o bliskość fizyczną ;) tak że ten – i dla siebie, i dla innych to ma sens ;)