Skip to content

Tajemnica dobrego poniedziałku. Jak polubić poniedziałek?

Poniedziałek to wspaniały dzień tygodnia! Wiesz jaki jest sekret dobrego poniedziałku?

Lubię poniedziałki. Miałam do nich awersję przez krótką chwilę, gdy chodziłam do pracy, której nie lubiłam. Poza tymi kilkoma miesiącami, zawsze z ekscytacją czekałam na koniec niedzieli, by móc rozpocząć nowy tydzień.

Poniedziałki wcale nie są złe. Wszystko zależy od Ciebie – od Twojego myślenia i nastawienia. Im gorzej o czymś myślimy, tym to jest gorsze. Naprawdę! Po co ułatwiać życie wszystkim zmartwieniom i katastrofom?

jak-polubic-poniedzialek-graymoka

Nie psuj sobie dobrego humoru

Wierzę, że każdy czasem potrzebuje sobie ponarzekać. Nie widzę w tym nic złego i dopóki jest to krótkie odreagowanie sytuacji, wszystko w porządku. Jak z przeklinaniem. Czasem jednak podczas narzekania zbyt skupiamy się na rzeczy, która nas irytuje. Nasze myśli zaczynają wędrować w stronę beznadziejnego poniedziałku i tracimy z oczu miłe chwile, które trwają – wspólne popołudniowe siedzenie z rodziną lub przyjaciółmi, wieczorny spacer i pyszną kolację na zakończenie miłego weekendu. Takie samopoczucie wpływa na nas i nasze otoczenie i psuje to, co mogłoby być takie fajne!

Narzekanie traktuję jak sposób poradzenia sobie ze złymi odczuciami. Nie chcę ich hodować i dokarmiać swoim gadaniem. Zależy mi, by wyrzucić z siebie swoją niechęć, a potem otrząsnąć się, uśmiechnąć i iść dalej. W końcu tyle miłych rzeczy może mnie po drodze spotkać. Nie chcę ich przegapić, siedząc ze skwaszoną miną.

jak-polubic-poniedzialek-graymoka

Poniedziałek to nowa, czysta karta

Bardzo nie lubię czekać z rozpoczynaniem działania do poniedziałku. To rozprasza, zmniejsza motywację i zwiększa pole do różnych grzeszków. Przewrotnie, swój pierwszy post na tym blogu napisałam właśnie w poniedziałek.

Jednak poniedziałek daje Ci możliwość psychicznego zamknięcia poprzedniego tygodnia. Jeśli nie należał do Twoich najlepszych, możesz potraktować nowy tydzień jak nowy rozdział. Zostawić w tyle to, co było i skupić się na tym, co będzie. A przecież będzie o wiele lepiej!

Czekasz na koncert ulubionego zespołu?
Kończysz w tym tygodniu ważny projekt?
Rozpoczynasz ważne dla siebie przedsięwzięcie?

Nawet, jeśli zbliżający się tydzień nie będzie przełomowy, to skup się na czerpaniu radości z drobnych spraw, które powtarzają się regularnie – lekcja zumby lub wieczorne odpoczywanie z książką i kawą.

jak-polubic-poniedzialek-graymoka

Nastaw się pozytywnie

Wyrzuć z siebie złe emocje – to ważne. Nie ma sensu im zaprzeczać, bo to może mieć niemiłe konsekwencje. Potem wyobraź sobie te wszystkie rzeczy, które na Ciebie czekają! Wszystkie krótkie chwile, które sprawią, że będziesz uśmiechnięta. Te małe i te duże. One się wydarzą, tylko dzięki temu, że zacznie się poniedziałek. Trudno nie lubić czegoś, co zwiastuje same przyjemności.

Zawsze odczuwam ekscytację, gdy pomyślę sobie o tym, co mnie czeka w ciągu najbliższych dni. Planuję kolejne kroki w swoim sklepie, robię listę filmów, które chcę obejrzeć z mężem i wyobrażam sobie nadchodzące spotkania w stadninie z przyjaciółmi. Nie mogę się tego wszystkiego doczekać! Czasem nie mogę zasnąć.

Gdybyś w poniedziałek rano miała lecieć na wycieczkę swojego życia, to nie martwiłabyś się, że niedziela się kończy, prawda?

Spróbuj tego sposobu. Nie wymaga wiele pracy!

Zajmij swoje myśli

Gdy małe dziecko płacze, bo ktoś mu zabrał na placu zabaw zabawkę, najczęściej uspokaja się je poprzez odwrócenie uwagi. Zrób to samo z sobą! Odwołaj się do swojego małego dziecka i spróbuj zorganizować swój czas tak, by nie mieć kiedy pomyśleć o tym, co Cię czeka.

Brzmi głupio? Może trochę. Zobacz, co możesz zyskać – wspaniałe popołudnie, wspomnienia, których nie da się niczym zastąpić i ciekawe doświadczenia. Skup się na swojej rodzinie i partnerze. Na pewno jest cała masa rzeczy, które chcieliście spróbować, zobaczyć, odwiedzić, a nigdy nie mieliście czasu. Zróbcie wspólną burzę mózgów, niech każdy coś wniesie do tego czasu! Bawcie się dobrze!

jak-polubic-poniedzialek-graymoka

Nic z tego nie działa?

Ogromnie liczę, że ten akapit nie będzie Ci nigdy potrzebny. Spożytkuj go jednak mądrze, jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi tak.

Jeśli mimo wszelkich starań, myśl o nowym tygodniu ciągle nie daje Ci spokoju; zumba nie cieszy i nie widzisz nic pozytywnego, co mogłoby Cię spotkać, to może czas na zmiany? Spróbuj znaleźć czynnik, który powoduje ten brak radości – nie lubisz swojego zawodu, denerwuje Cię brak czasu, bo odbierają Ci go dojazdy? Może przyczyna leży w zupełnie innej sferze?

Sama ten etap przeszłam. Nie jest łatwy, ale potem będziesz się czuć naprawdę lekko! Powodzenia!

***

A teraz przepraszam. Oszukałam Cię trochę. Tajemnicą dobrego poniedziałku wcale nie jest pozytywne myślenie i odwracanie myśli. W dobrym poniedziałku wcale nie chodzi o to, żeby się wyżalić i wyrzucić go z siebie.

O dobrym poniedziałku decyduje Twoje życie i zadowolenie z niego. Równowaga, którą masz w sobie i robienie rzeczy, które są dla Ciebie ważne. W takim życiu nie ma miejsca na złe poniedziałki, bo każdy kolejny dzień niesie ze sobą masę zadowolenia i ciepłego dreszczyku, który przechodzi wzdłuż kręgosłupa. Żadne półśrodki tutaj nie pomogą i nie znajdą tej równowagi za Ciebie. Owocnych poszukiwań!

Miłego dnia i dużo uśmiechu!