Skip to content

Jak się odstresować? 4 sposoby na kreatywny odpoczynek

Minął kolejny dzień w pracy. Bieganina i deadline’y gonią. A popołudniu jeszcze zakupy i sprzątanie. Odpoczywać musi nie tylko nasze ciało podczas spokojnego spaceru lub masażu. Mózg tak samo (a może nawet bardziej) potrzebuje czasu na regenerację. Jak się odstresować i odciągnąć myśli od codziennych problemów? Jak odrobinę opanować tę gonitwę myśli o rzeczach, które jeszcze zostały do zrobienia?

1. Poukładaj puzzle

Puzzle zawsze kojarzyły mi się z dzieciństwem. Pamiętam swoje ulubione z dziewczynką karmiącą króliki. Do dzisiaj Ravensburger i niebieski trójkąt to dla mnie synonim układanek. W pudełku zawsze były 3 obrazki i przed zabawą trzeba było najpierw posegregować osobne kupki. Znasz to?

Puzzle dobrze sprawdzą się jako odstresowywacz. Przy ulubionej muzyce sprawią, że problemy życia codziennego na chwilę się odsuną – układanie, dopasowywanie i szukanie odpowiedniego elementu wymaga skupienia, które nie pozwoli Ci myśleć o niczym innym.

W sklepach znajdziesz całą masę wzorów do wyboru – zwierzęta, zabytki, martwa natura, przyroda, ludzie lub abstrakcyjne wzory. Mniej lub więcej części. Łatwiejsze i trudniejsze. Na pewno coś wybierzesz!

Możesz również zanieść ulubione zdjęcia do fotografa/drukarni i zrobić z nich układanki. Przy układaniu będzie miło powspominać miłe chwile uwiecznione na zdjęciu.

A bardziej cierpliwi mogą spróbować puzzli gradientowych.

Poza działaniem odstresowującym puzzle uczą cierpliwości i spostrzegawczości. Układane w towarzystwie najbliższych uprzyjemnią popołudnia.

jak się odstresować

2. Maluj!

Farby to zdecydowanie coś, co po 6 klasie szkoły podstawowej idzie w zapomnienie. Lubiłaś malowanie farbami? Ja nie – mokre, brudne i odkształcały papier. Kiedyś w prezencie gwiazdkowym dostałam zestaw farbek i rysunek z konturami podzielony na ponumerowane obszary. Każdy numer odpowiadał jednemu kolorowi farbki dołączonej do zestawu. Zestaw był jednorazowy, więc trzymałam go na specjalną okazje do pomalowania. Do dzisiaj mam ten prezent. Niepomalowany. I podejrzewam, że farby już nie nadają się do użytku.

Jednak z ogromnym zaskoczeniem odkryłam jakiś czas temu, że ta forma sztuki jest dostępna w wersji dla dorosłych. Obrazki nie są tanie biorąc pod uwagę, że użyć ich można tylko raz, ale dobrze wybrany może stać się piękną ozdobą sypialni.

3. Koloruj!

Kolorowanie to moje kolejne dziecięce wspomnienie. Jeszcze kilka lat temu śmiałam się z koleżanką ze swojego przedszkolnego pouczania „nie wyjeżdżaj za linię!”. Na szczęście w kolorowankach dla dorosłych za linię można wyjeżdżać. Stres związany z estetyką wykonania rysunku nie powinien zaprzątać Ci myśli podczas malowania.

Kolorowanki antystresowe są w ostatnim czasie bardzo popularne i modne. Czy to znak naszych czasów i stresu z nimi związanego? Czy marketing? Najważniejsze, że ta „dziecięca” rozrywka naprawdę przynosi efekt.

Podobnie jak w przypadku puzzli wybór jest ogromny. W księgarniach, supermarketach i sklepach papierniczych znajdziesz całą masę książeczek z gotowymi wzorami. Część z nich jest podzielona tematycznie (np. zwierzęta, rośliny, ptaki, wzory geometryczne itd.). Można wybierać mniejsze i większe, bardziej i mnie poręczne. Niektóre mają perforowane kartki – można je po pomalowaniu komuś podarować/oprawić. Gotowe wzory są również dostępne w internecie – wpisz w wyszukiwarce „free adult coloring pages”. Do malowania wystarczy najprostszy zestaw kredek (można użyć też pisaków, cienkopisów, farb itp.) i kreatywny wieczór przed Tobą! Baw się dobrze!

jak się odstresować

4. Zrób to sama

Piękne pojemniki na pędzle – idealnie pasujące do łazienki; nietuzinkowa biżuteria – dokładnie taka, jaką sobie się wymarzyłaś; nietypowa spódnica, której nie możesz znaleźć w sklepie lub mydło o zapachu, którego nie ma w żadnej drogerii. Te wszystkie rzeczy są w zasięgu Twojej ręki – wystarczy poszperać w internecie, poszukać inspiracji, poradników, filmów na YouTube i zacząć tworzyć.

Decoupage to wspaniały sposób, by wyposażyć swój kąt w rzeczy idealnie oddające Twój charakter. To mogą być wspomniane już pojemniki na pędzle, kubki na ulubioną herbatę, szafki w sypialni lub pojemnik na długopisy postawiony na biurku w pracy. Takie spersonalizowane gadżety to miły akcent podczas całodziennego siedzenia przy komputerze. A wyszlifowane na swoich projektach umiejętności, możesz wykorzystać na przygotowanie wspaniałego prezentu dla bliskich – na pewno się ucieszą!

Podobnie jest z szyciem (choć nauka szycia jest czasochłonna, to satysfakcja gwarantowana!) i biżuterią. A takie hobby może się z czasem przerodzić w przyjemny biznes (choć moim zdaniem zawsze trzeba uważać na zarabianie na pasji, by nie stała się przymusem i horrorem).

jak się odstresować

Mam nadzieję, że moje pomysły popchną Cię do wygospodarowania chwili dla siebie i swojego umysłu. Często nasza praca wymaga dużego skupienia, analizy i nie zawsze daje możliwość kreatywnego myślenia. Powyższe pomysły uruchomią drugą, rzadziej używaną półkulę mózgu i sprawią, że odpoczniesz. A przy okazji połączysz to z dobrą zabawą z partnerem lub wyczarujesz coś efektywnego!

Odpoczywasz czasem w taki twórczy sposób czy wolisz tradycyjną kąpiel w wannie?