Skip to content

Kawa arabica – co warto o niej wiedzieć?

Kawy arabica chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To najpopularniejszy gatunek kawy.

Nie da się pisać i mówić o kawie, nie wspominając przy tym o kawie arabica. Zdecydowana większość wypijanej codziennie kawy, to arabica. Często określana mianem najszlachetniejszej i najlepszej. Jeśli świadomie nie wybierasz robusty, to na pewno miałaś okazję pić arabikę.

belka-graymoka

Skąd pochodzi kawa arabica?

Nazwa arabiki sugeruje jej pochodzenie na Półwyspie Arabskim. I tak naprawdę od niego wzięła swoją nazwę. Jednak zupełnie błędnie. Karol Linneusz, który jako pierwszy podjął się wyzwania skatalogowania roślin i stworzenia dla nich systemu nazewnictwa, niepoprawnie przypisał pochodzenie arabiki do Półwyspu. Prawdziwą kolebką tej kawy jest Etiopia, która do dzisiaj zajmuje się jej produkcją. Choć ciągle trwają dyskusje, gdzie zapoczątkowała się tradycja jej picia.

Uprawa arabiki

Krzew kawy arabica potrzebuje szczególnych warunków, by obrodzić w najsmaczniejsze ziarna. Plantacje arabiki zajmują ogromne powierzchnie, gdyż ten gatunek kawy potrzebuje przestrzeni. Ponadto kawa arabica jest wybredna zarówno w kwestii temperatur (nie lubi dużego ciepła – 15-24 C), jak i wysokości, na której rośnie. Idealne warunki dla tego krzewu znajdują się w okolicy 900-1800 metrów nad poziomem morza. Do pełni szczęścia brakuje jej tylko lekko kwaśnej gleby. W takich warunkach krzew arabiki osiąga około 9 metrów wysokości. Rosnąca dziko arabika potrafi urosnąć nawet do 12 metrów!

kawa arabica

Arabica jako roślina ozdobna

Wiesz, że dzięki swoim pięknym białym kwiatom arabica doczekała się możliwości hodowania jej w doniczce? W zasadzie powinnam napisać – w donicy, bo w naszych warunkach krzew urośnie do około 3 metrów. Jednak warunki trzeba jej zapewnić odpowiednie – ciepłe i słabo nasłonecznione mieszkania nie dadzą arabice tego, czego potrzebuje najbardziej. Ale zawsze możesz spróbować!


Wiesz, że kawę można uprawiać w doniczce?


Ile kofeiny ma kawa arabica?

Jeśli potrzebujesz mocnego obudzenia, filiżanka arabiki nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zawartość kofeiny w kawie arabica to około 1,2% wagi ziarna (źródło). Dla niektórych na pewno będzie wystarczająco, ale w tej kwestii lepiej zdać się na robustę. Arabikę możesz pić dla smaku – jest delikatniejsza i bardziej kwaskowata. I z całą pewnością bardziej aromatyczna! To kawa, którą najlepiej pić dla przyjemności.

Gdzie uprawia się arabikę?

Mimo że kolebką kawy jest Afryka, obecnie największym producentem i eksporterem arabiki jest Brazylia. Oprócz Brazylii, w Ameryce Południowej kawę hoduje także Kolumbia. A wracając na kontynent, na którym się wszystko zaczęło, poza kawą etiopską, możesz spróbować kawy z Tanzanii, NikaraguiKenii, Kongo czy Hondurasu. Wybierz swoją ulubioną!

belka-graymoka

Kawa arabica jest uważana za najlepszą odmianę kawy na świecie. Wymagające warunki uprawy, mniejsza odporność na choroby i szkodniki, a także długi czas dojrzewania sprawiają, że jej hodowla jest droższa, a tym samym kawa jest droższa. A mimo to zdominowała rynek kawoszy!

Na którą masz dzisiaj ochotę?