Skip to content

Magia kawy

Zapach, smak, pobudzenie, przyjemność, czas na przerwę  – za to lubisz kawę. Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi, jakie otrzymałam na Instagramie i Facebooku. A wiesz czym tak naprawdę jest kawa?

W sierpniu 2014 roku zaczęłam pracę w kolejnej firmie. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie tam usłyszałam po deklaracji, że nie piję kawy, było „Tutaj się nauczysz”. Pomyślałam „Bzdura” i wzruszyłam ramionami – w końcu to nie była moja pierwsza praca, gdzie był ekspres do kawy. Tak się jednak złożyło, że Kinga miała rację. Zaczęłam tam pić kawę i przepadłam. I nie dlatego, że była wybitnie smaczna.

Oczywiście nie wypiłam swojej pierwszej kawy w życiu w 2014 roku. Po prostu wcześniej nie zapałałam do niej miłością – działała na mnie usypiająco, a nie pobudzająco. Przestałam ją pić, gdy zdiagnozowano u mnie problem ze stresem i kortyzolem (kawa nie wpływa najlepiej na kortyzol).

Po długiej przerwie pierwszy kubek kawy wiązał się z pewną dozą niepewności – jak zareaguje mój organizm? Nie było najlepiej. W końcu metodą prób i błędów znalazłam proporcje, które mi nie szkodzą i smakują. Od tego momentu kawa z zespołem stała się moim codziennym rytuałem. Przestałam się obawiać każdego kolejnego kubka, a z czasem zaczęłam się od niej pozytywnie uzależniać. Wiesz czym dla mnie jest kawa? To nie smak i nie aromat, chociaż oba uwielbiam!

magia kawy

Kawa to przyjemność

Gdy zamykam oczy i widzę filiżankę z parującą kawą na stole, czekam aż podejdzie do niej kobieta w miękkim, ciepłym swetrze i zasiądzie wygodnie w fotelu. Potem sięgnie po książkę, którą przygotowała wcześniej na podłodze i zanurzy się w lekturze. Szybciej skończy się książka czy kawa?

Przyjemność z kawą to rześki poranek na tarasie z widokiem na plażę. Jajka na miękko i chrupiące grzanki. Choć do ciepłej kawy nadal bardziej pasuje chłodny poranek w górach, prawda?

Aromat kawy i ciepły kubek od razu przywodzą mi na myśl góry, jesień i kominek. Czas skupienia się tylko na sobie, gdy cały świat się zatrzymuje.

Kawa to przerwa

„Chodź na kawę” to chyba sztandarowe, biurowe zaproszenie na kawę. Kawa oznacza przerwę, czas na krótkie spotkanie w firmowej kuchni i oderwanie myśli od pracy. Na kawie nie rozmawia się o obowiązkach i problemach. W drodze wyjątku i poczucia wspólnoty można wspólnie ponarzekać na trudny los pracownika (mnie do tej postawy daleko, ale trochę się nasłuchałam; choć w sumie czasem sama potrzebowałam wyrzucić z siebie to, co mi na sercu leżało; na szczęście to już za mną!). Taka przerwa to idealny moment, by wymienić poglądy na temat najnowszego filmu lub ostatnio przeczytanej książki.

A może pracujesz w domu? Pewnie sobie robisz przerwę na kawę! Stań wtedy przy oknie i poobserwuj to, co się dzieje na ulicy. To będzie też relaks dla Twoich oczu i głowy!

magia kawy

Kawa to przyjaciele

Umawiałaś się kiedyś z koleżanką na herbatę? Ja zazwyczaj umawiam się na piwo, pizzę lub kawę. Mężczyźni również zapraszają kobiety na kawę. Albo partnerzy biznesowi. Nikt nie pyta „Umówimy się na herbatę?”, prawda?

Kawa to symbol spotkania, rozmowy, znajomości. Zbliża – daje możliwość zaproszenia na randkę lub odnowienia znajomości z dawnym znajomym. Ściśle wiąże się z pracowniczą przerwą – wspólna kawa, to czas na spotkanie!

Niezapowiedzianym gościom w domu na stole stawiamy zazwyczaj kawę i ciacho.

Zupełnie się temu nie dziwię! Kawa ma temperament Włocha – radości i otwartości. Bardzo ją to różni od herbaty.

Potrafię sobie wyobrazić tę czytającą kobietę z kubkiem gorącej herbaty. Za to pierwszej randki z herbatą sobie nie wyobrażam! (Przynajmniej symbolicznie). Gdy widzę 4 roześmiane przyjaciółki w kawiarni, to zawsze w filiżankach mają kawę. Po prostu! Kawa w takich sytuacjach jest niezastąpiona!

magia kawy

***

Kawa jest magiczna. Ma inną energię niż herbata. Kawa jest bardziej rozrywkowa i uśmiechnięta. Mniej nostalgiczna i ma więcej energii. Dusza towarzystwa, która potrzebuje czasem pobyć w samotności.

Dlatego czasem mnie smuci, gdy spotykam się z dwoma, przeciwstawnymi obozami – herbaciarze kontra kawosze. Przecież te dwa światy fantastycznie się uzupełniają i nic sobie nie zabierają! Czas usiąść do jednego stolika.

Kogo zaprosisz na kawę?