Skip to content

Malinowe ciekawostki – na herbacianą przerwę

W końcu są! Nadszedł sezon na maliny. Soczyste, mięsiste, zerwane prosto z krzaczka. Najlepiej w lesie.

Byłaś kiedyś na malinach w lesie? Ja się boję jeść takie dzikie, ale chętnie spróbowałabym, gdybym miała kogoś zaufanego. Póki co, bazuję na malinach z ogrodu mamy. Jako dziecko nie znosiłam ich zbierać, bo zbyt łatwo je uszkodzić i potem nie są takie piękne do jedzenia. Taką byłam estetką. Mało to dziecięce, nie?

Owoc idealny?

Po wczytaniu się we właściwości maliny, można ją uznać za owoc niemalże idealny. Ma niewiele kalorii, jest bardzo smaczna, ma bardzo dużo witaminy C, błonnik, który wspomaga trawienie, potas, magnez, antyoksydanty i polifenole. Na dodatek nie tylko owoce nadają się do spożycia. Napar z liści maliny przeciwdziała biegunce, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dobrze go pić podczas miesiączki – działa rozkurczowo na mięśnie macicy. Kiedyś był zalecany kobietom w ciąży. Dzisiaj nadal się go stosuje, jednak z większą ostrożnością. O liściach maliny szczegółowo pisała Klaudyna – nie chcę po niej powtarzać. Zresztą, na pewno nie zrobiłabym tego lepiej.

malinowe ciekawostki

Malina? A może jeżyna?

Wiesz, że malina to rodzaj jeżyny? Tak jak pomidor jest jagodą. Malinę wyróżnia się dzięki łatwości oddzielenia jej od tej białej części, która zostaje przy krzaku (czego na pewno nie można powiedzieć o truskawce). Najbardziej zadziwił mnie jednak fakt o batologii. Bynajmniej nie jest to nauka o nietoperzach. Batologia to nauka zajmująca się badaniem jeżyn. Wiedziałaś, że aż tak szczegółowo wyróżniamy niektóre nauki?

Malina poza talerzem

Sztuka: W malinowym chruśniaku Bolesława Leśmiana
Pamiętam jak omawialiśmy ten wiersz w gimnazjum. Nie mogłam wyjść z podziwu, że ktoś zamieścił w książce do języka polskiego tak erotyczny wiersz. Już wtedy wydawał mi się bardzo intymny. A dzisiaj, gdy go czytam lub słucham (w wykonaniu Marka Grechuty) to mam dreszcze. Uwielbiam ten wiersz – za ten sposób pokazania romansu, za takie wprost-niewprost pokazanie erotyzmu. Cały ten zbiór wierszy uwielbiam. Jest idealny do poczytania przed snem. Najlepiej wspólnie.

Film: nagroda Złote Maliny
O tej nagrodzie na pewno słyszałaś. Takie antyoskary. W całej historii nagrody odebrana została tylko dwa razy. Za każdym razem odbierające aktorki miały przy sobie Oskara, którego dostały wcześniej (choć nie za film nominowany do Złotej Maliny). Nazwa nagrody ma swoje źródło w angielskim idiomie blowing a raspberry. Nie mam zielonego pojęcia jak przetłumaczyć to na polski, najlepiej usłyszeć. Przy okazji – mamy polski odpowiednik Złotych Malin – Węża.

Gospodarka: Polska największym eksporterem malin
Najczęściej w rankingu na największego eksportera malin wygrywa Rosja. Jednak w 2012 roku to polskich malin na świeci było najwięcej. Nie doszukałam się informacji, jaki jest stan za 2015 rok, ale Polska zawsze jest w czołówce. Powiedzcie mi – gdzie rosną te wszystkie owoce? Eksportujemy najwięcej jabłek na świecie, z malinami jesteśmy na podium, a ja próbuję sobie wyobrazić te połacie malinowych krzewów. I nie potrafię. Chyba czas wyjrzeć za Kraków.

malinowe ciekawostki

Z przymrużeniem oka: Malinka na szyi
Wiesz, o co chodzi, prawda? Malinka powstaje po wspólnym czytaniu Leśmiana. Mogę Ci tylko powiedzieć, że byłam w wielkim szoku, gdy okazało się, że malinki nie powstają tylko od całowania. Chociaż najpierw byłam w szoku, że w ogóle powstają, jako dowód „zbrodni”. O, dziecięca niewinności.

A może znasz jakieś inne malinowe ciekawostki? Chętnie poczytam – napisz w komentarzu!

-50% wszystkie herbaty i kawy
CHCĘ SPRÓBOWAĆ