Skip to content

Herbata dla milionera, czyli 5 najdroższych herbat świata

Ekskluzywne samochody, drogie wakacje, 7-gwiazdkowe hotele i złote zegarki. Choć ich ceny przyprawiają o zawrót głowy – wiemy, że są i że ktoś je kupuje. A co z herbatą? Czy herbata może być oznaką statusu? Czy wraz z ceną rośnie jakość herbaty? Jest smaczniejsza? Dzisiaj pokażę Ci najdroższe herbaty świata.

Miejsce 5. Narcissus Wuyi Oolong – ok. 6500 $/kg

Swoją nazwę zawdzięcza mitycznemu Narcyzowi – jej liście zostały uznane za jedne z najładniejszych. Cenę 6500 dolarów za kilogram osiągnął zbiór z lat 60. XX wieku. Skrzynia, w której zamknięta była herbata kilkukrotnie zmieniała swojego właściciela i w 2013 roku za wspomnianą cenę została zakupiona przez malezyjskiego konesera. Wuyi Oolong nadal zbierana jest na górze Wuyi w prowincji Fuijan, z której pochodzą bardzo smaczne herbaty. Jako jedne z ostatnich oznaczane jako organiczne.

Miejsce 4. Yellow Gold Tea Buds – ok. 9600 $/kg

Klejnot wśród herbat. A to za sprawą złota, z którym mieszane są zebrane pąki tej herbaty. A zbierane są nie byle jak – za pomocą złotych nożyc! Dodatkowo pąki zbierane są tylko jednej nocy z krzewów rosnących na jednej górze. Niestety smakiem tego złotego naparu cieszyć się mogą jedynie mieszkańcy/turyści Singapuru – herbata nie jest sprzedawana poza granicami kraju. Zdeterminowani i ciekawscy mogą jednak sprawdzić wysyłkę stąd – twgtea.com.

najdroższe herbaty świata

Miejsce 3. Panda Dung Tea – ok. 70 000 $/kg

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy po przeczytaniu o Panda Dung Tea to „kopi luwak wśród herbat*”. Choć w przypadku herbaty jest mniej odrażająco. Ziemia, na której rosną krzewy, z których zbierane są liście na ten napar nawożona jest odchodami młodych pand, które nie trawią w pełni pędów bambusa. Tak zadbane krzewy obfitują w liście, które dają herbacie wyjątkowy smak. Biorąc pod uwagę, że panda jest skarbem narodowym Chin – mamy przepis nie tylko na pyszną herbatę, ale również na fortunę.

Miejsce 2. Fu Yuan Chang – 850 000 $/kg

Czerwona herbata jest jak wino. Im starsza, tym lepsza. I droższa. Podobnie w tym przypadku – pochodzący z 1900 roku sprasowany pu-erh został po ponad 100 latach sprzedany za oszałamiającą kwotę 850 000 $ za kilogram. Niestety nigdzie nie znalazłam informacji, czy nabywca zostawił go sobie, by herbata nadal nabierała smaku i właściwości, czy skusił się choć na jedną filiżankę.


Ty możesz skusić się na małą filiżankę pu-erha już teraz. Wybierzesz smakową czy czystą?


najdroższe herbaty świata

Miejsce 1. Da-Hong Pao – cena za 1 kg osiągnęła ok. 1 000 000 $

Najdroższa herbata jest… oolongiem. Dość zaskakujące – biorąc pod uwagę ogólną ich popularność. Swoją cenę i wyjątkowość oryginalna Da-Hong Pao zawdzięcza 6 starym krzewom, z których jest zbierana od wieków aż do dzisiaj. Ze względu na tradycję oraz wielkość zbiorów, napar Da-Hong Pao podaje się tylko honorowym gościom Chin. Na szczęście herbatę tę można kupić w mniej zawrotnej cenie, gdyż z sadzonek tych 6 drzew wyrosły już kolejne plantacje.


Masz ochotę na oolonga? Zapraszam! Znajdziesz go tutaj – nie jest w aż tak zawrotnej cenie.


Myślisz, że któraś jest warta swojej ceny?

*Kopi luwak to kawa, której ziarna wydobywane są z odchodów cywety, która ich nie trawi.

 

-50% wszystkie herbaty i kawy
CHCĘ SPRÓBOWAĆ