Skip to content

5 najpopularniejszych zielonych herbat

Zielone herbaty znane są ze swoim właściwości „zatrzymujących czas”. Lub przynajmniej go spowalniających. Kojarzą się nam z antyoksydantami i ze swoim specyficznym smakiem. Jednak zielona herbata zielonej herbacie nierówna, a ich wybór i niepowtarzalność smaku może zaskoczyć. Na początek wybrałam 5 gatunków, które warto znać i posmakować. Jakie są rodzaje zielonej herbaty?

Rodzaje zielonej herbaty

Bancha

Kolebką banchy, podobnie jak większości zielonych herbat, jest Japonia. Powstaje z liści zbieranych późnym latem i jesienią. Najczęściej na plantacjach, na których zbiera się liście na senchę. Dłuższy wzrost powoduje, że bancha zawiera mniej kofeiny, dzięki czemu można ją również pić wieczorem. Ma wyrazisty, przyjemny smak. Herbata bancha ceniona jest za swe zdrowotne właściwości – zaczynając od wspierania metabolizmu po zapobieganie próchnicy (zawiera związki fluoru). Można z niej także przygotowywać okłady na ugryzienia owadów.


Spróbuj prawdziwej, japońskiej banchy. Może odkryjesz nową miłość?


Sencha

Sencha jest chyba najpopularniejszą japońską zieloną herbatą. Swój lekko trawiasty, oryginalny smak zawdzięcza młodym liściom, które zbierane są na wiosnę (od kwietnia do maja). Napar z senchy powinien mieć zielono-złoty kolor. Sencha, jako niemalże synonim zielonej herbaty, znana jest ze swoich przeciwstarzeniowych właściwości – to bogate źródło antyoksydantów. Ponadto polecana jest diabetykom, gdyż pomaga w regulowaniu poziomu cukru we krwi.


Masz ochotę na japońską senchę? Zapraszam!


najpopularniejsze zielone herbaty

Gyokuro

To najszlachetniejsza z zielonych herbat japońskich. Kilka tygodni przed zbiorem plantacja jest zacieniana i krzewy dojrzewają bez dostępu do promieni słonecznych. To sprawia, że herbata gyokuro ma mocno zielony kolor (liście produkują więcej chlorofilu) i wyraźnie trawiasty smak. W Japonii pita jest tylko od święta i w ważne dni. Podobnie jak senchę, warto ją pić po posiłku (pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru). Wspiera również pracę układu krwionośnego i zmniejsza ryzyko chorób serca.


Jadeitową perłę, bo tak często jest nazywana herbata gyokuro, dostaniesz w moim sklepie.


Gunpowder

Herbata gunpowder wytwarzana jest w Chinach. Dzięki sposobowi produkcji polegającemu na zwijaniu liści – wyglądem przypomina małe perły. W trakcie parzenia liście rozprostowują się i zwiększają swoją objętość. Oprócz standardowych właściwości zielonej herbaty, herbata gunpowder ma duży wpływ na układ immunologiczny – warto ją pić w okresie zimowym, gdy jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia i choroby.


Po czystą gunpowder zajrzyj tutaj. Będzie się dobrze komponować z sokiem malinowym!


Lung Ching

To również reprezentant chińskich zielonych herbat. Ma przyjemny, orzeźwiający smak, który komponuje się z większością dań. Jest bogata w witaminę C, katechiny i antyoksydanty, co wysuwa ją na prowadzenie w kwestiach przeciwstarzeniowych. Pozytywnie wpływa również na poziom cholesterolu. Podobnie jak jej zielone siostry – dobrze wpływa na procesy trawienne.


Piłaś kiedyś Lung Ching? Możesz ją kupić już teraz – o, tutaj.


najpopularniejsze zielone herbaty

Powyższe propozycje nie wyczerpują listy zielonych herbat, a opisy nie wyczerpują bogactwa informacji, jakie można napisać na temat każdej z nich. Jednak stanowią dobry początek.

Zielone herbaty można smakować samodzielnie, a gdy się znudzą, można do nich dodać swoje ulubione smakołyki lub skusić się na gotowe mieszanki.

Które dodatki w zielonej herbacie lubisz najbardziej? Owocowe? Kwiatowe? A może korzenne?

 

-50% wszystkie herbaty i kawy
CHCĘ SPRÓBOWAĆ