Skip to content

Herbaciany przewodnik: Oolong

Oolong zawsze brzmiał dla mnie tajemniczo. Gdy zaczęłam zgłębiać temat, nagle się okazało, że to kolejny pogromca tłuszczu i kolejna herbata nad herbatami. Czy taki jest naprawdę?

Herbata oolong znana jest także jako wulung, ulung lub herbata turkusowa (od koloru, którego nabierają liście podczas produkcji). Trudno jednoznacznie określić jej smak, kolor i właściwości, bo pod nazwą kryje całe spektrum oolongów.

Oolong – co to za herbata?

Oolonga najłatwiej scharakteryzować umieszczając miedzy herbatą zieloną i czarną. Podczas obróbki, liści zielonej herbaty się nie fermentuje, liście czarnej są za to fermentowane. Natomiast oolong to herbata półfermentowana. Właściwości i smak naparu zależą od stopnia tej fermentacji – waha się on od 10% do 85%. Jak widzisz – zdecydowanie oolong oolongowi nierówny.

oolong herbata turkusowa

Jak powstaje herbata oolong?

Proces przetwarzania liści oolonga jest wieloetapowy i złożony. Wymaga wprawy i dobrej znajomości herbaty. Pierwszym krokiem (poza zebraniem liści) jest ich suszenie – w słońcu lub w cieniu. Obie możliwości wpływają na późniejszy smak naparu, a suszenie redukuje trawiasty posmak herbaty.
Kolejnym krokiem jest mieszanie/potrząsanie liśćmi. To dzięki niemu oolong traci goryczkę i ma zrównoważony, herbaciany smak.

Teraz następuje najważniejszy krok w produkcji oolonga – fermentacja. Temu procesowi poddawana jest także czarna herbata. W przypadku oolonga fermentacja nie trwa tak długo i jest przerywana w zależności od pożądanego stopnia utlenienia. Na tym etapie liście suszu oolong zyskują swoje kolory – na zewnątrz „turkusowy”, a w środku zielony lub czerwony.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów herbaty, oolong jest również sparzany (parą wodną) i prażony na patelniach. Przygotowuje to liście do formowania ich ostatecznego kształtu oraz intensyfikuje smak. Po utworzeniu charakterystycznego kształtu, oolong ponownie poddawany jest suszeniu – na słońcu, w gorącym powietrzu lub na specjalnych patelniach. Na końcu może być wypalony w piecu opalonym węglem, co nada mu konkretnego posmaku.

Jakie oolong ma właściwości?

Jest niewiele sytuacji, w których wspomina się herbatę turkusową. Nigdy nie zetknęłam się z żadną zaletą oolonga. Myślę, że warto to wyprostować.

Nie będę się skupiać na tym, co wymieniane jest praktycznie przy każdej herbacie. Antyoksydanty i polifenole to stały herbaciany arsenał – pomagają regulować ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, spowalniają starzenie, dobrze wpływają na układ krążenia i higienę jamy ustnej. To nudne i powtarzalne. Jednak oolong ma dodatkowe właściwości, charakterystyczne dla niego.

oolong właściwości graymoka
Chcesz więcej informacji na temat oolonga? Zobacz tutaj >>
  1. Mocne kości – regularne picie filiżanki oolonga dziennie pomaga zachować gęstość mineralną kości. To szczególnie ważny punkt dla kobiet i osób starszych. Kobiety są bardziej narażone na osteoporozę niż mężczyźni, a z wiekiem każdemu gęstość kości spada. Pozytywny wpływ oolonga zauważymy dopiero przy długofalowym stosowaniu, dlatego warto go dodać do codziennych rytuałów.
  2. Zdrowa skóra – podobnie jak biała herbata, oolong chroni skórę przed promieniami UV. Picie tej herbaty zalecane jest także osobom z przewlekłymi chorobami skóry. Będzie idealnym wsparciem dla alergików – likwiduje wszelkie skórne podrażnienia. Myślę, że oprócz picia, możesz również spróbować wykorzystać napar w roli toniku.
  3. Lśniące włosy – oolong to herbata dla włosomaniaczek. Obok kubka z naparem z pokrzywy i skrzypu, postaw kubek z oolongiem! Jest smaczniejszy, a wzmocni włosy tak jak zioła. Dodatkowo z naparu można przygotować płukankę – włosy będą po niej lśniące i mocniejsze.

Jak zaparzyć oolonga?

Parzenie oolonga nie jest wymagające. Na 200 ml wody wystarczą 2 łyżeczki suszu. Zalewamy je prawie wrzącą wodą – po zagotowaniu czekamy aż przestanie bulgotać. W zależności od intensywności smaku parzymy od 3 do 10 minut i pijemy! Poczekaj aż trochę ostygnie, by nie działała na Twoją szkodę – nie powinniśmy pić zbyt gorącej herbaty. Liście dobrego oolonga można parzyć wielokrotnie – każde kolejne parzenie powinno trwać ok. 2 minut dłużej.

Turkusowa herbata ma delikatny smak. Jeśli nie przypadnie Ci do gustu, zawsze możesz spróbować smakowego oolonga – najczęściej występuje w wersji milk oolong lub truskawowej.

Smacznego!