Skip to content

Skróty i oznaczenia na kawie

Lepiej kupić kawę AA czy SHB? Co mówią oznaczenia na kawie o jej ziarnach? Sprawdź! Specjalnie dla Ciebie przygotowałam krótki słowniczek.

Przeglądając ofertę kaw w kawowych sklepach internetowych, kawiarniach lub palarniach na pewno natkniesz się na literowe skróty stojące przy nazwie. Wiesz co one oznaczają? Czy warto się nimi kierować?

Oznaczenia na kawie bezpośrednio lub pośrednio mówią o jej jakości. Dobrze je znać, gdy masz szczególne wymagania wobec kawy. To także cenne wskazówki, gdy wybierasz kawę na prezent!

Co warto wiedzieć o tych oznaczeniach? Niektóre z nich są używane tylko w jednym kraju produkcji. Słownik oznaczeń na kawie nie jest międzynarodowy ani znormalizowany, stąd niektóre określenia oznaczają to samo – jedyne, co je różni, to kraj pochodzenia. To istotne, bo znalezienie kawy Kolumbia AA może być trudne.

Oznaczenia na kawie

belka-graymoka

AA (występuje także w formie A i AAA)

„AA” dodane po nazwie kawy oznacza, że jej ziarna są większe niż normalnie. Kawy oznaczone tym symbolem są zazwyczaj smaczniejsze, gdyż między wielkością ziarna a jego smakiem istnieje powiązanie (choć oczywiście nietrudno tu o wyjątki). Najczęściej spotykanymi kawami z oznaczeniem AA są kawy z Kenii, Tanzanii i Papui Nowej Gwinei. Za to peruwiańskie kawy otrzymują oznaczenia AAA.

Excelso

Excelso kojarzy mi się ze angielskim słowem excellent (znakomity, doskonały). I kolumbijskie kawy oznaczone tym mianem, właśnie takie są – wyśmienite! Ich ziarna są większe niż standardowe ziarno kawy, a Kolumbijczycy zdecydowali się wyróżniać je określeniem excelso. Kawy też można przyrównać do kenijskiej arabiki AA, mimo że mają inne oznaczenie. Jak widzisz warto znać je wszystkie.

HB

HB to skrót od angielskiego hard bean. Oznaczenie to, zamiennie używane z HG (high grown), mówi nam o wysokości, na jakiej rosły kawowe krzewy (ok. 1200-1400 m n.p.m.). Im wyżej, tym ziarno jest twardsze i bardziej pożądane. Kawy oznaczone tym skrótem często są droższe niż zwykłe kawy, gdyż ich uprawa jest ograniczona i utrudniona.

oznaczenia na kawie

SHB

SHB to półka o jeden wyżej niż wspomniane HB. Rozwinięty skrót to Strictly Hard Bean lub SHG (Strictly High Grown). Rośnie na wysokości powyżej 1400 m, co sprawia, że jej ziarna są wyjątkowo bogate w smak i aromat. Ze względu na trudną uprawę i ograniczone możliwości dostępu do tych wysokości, kawa oznaczona skrótem SHB jest zazwyczaj droższa, ale też pełniejsza w smak. Najwięcej kaw z dużych wysokości możesz spotkać w Ameryce Łacińskiej, gdzie ten skrót jest najczęściej używany (np. Nikaragua Matagalpa SHB).

Supremo

Obok tego oznaczenia nie można przejść obojętnie! Suprema z łaciny to najwyższynajwyższa. Oznaczenie zarezerwowane dla kolumbijskiej kawy najlepszej jakości. Supremo przewyższa swoim smakiem prawie doskonałą excelso. Sprawdź i porównaj!

belka-graymoka

Z jednego kawowego drzewa mogą pochodzić ziarna zarówno zwykłe, jak i AA. Podobnie jest z ziarnami oznaczonymi jako supremoexcelso. Wszystkie przechodzą selekcję pod względem wielkości i jakości. Dopiero później są klasyfikowane do odpowiedniej grupy. Podobnie jak z jabłkami na jabłoni – jedne owoce mogą być duże, piękne i soczyste, a inne odrobinę mniej urodziwe.