Skip to content

Herbaciany przewodnik: Pai Mu Tan

Biała herbata Pai Mu Tan znana jest także pod nazwą Bai Mudan i White Peony (Biała Piwonia). Czy herbata o tak wdzięcznej nazwie może nie być delikatna i elegancka?

Białe herbaty nie są w Polsce zbyt popularne. Ich właściwości wcale nie są uboższe od właściwości zielonej herbaty, a jednak te drugie robią w naszych kubkach zawrotną karierę. Czy to kwestia ceny czy marketingu? A może dostępności? Dzięki procesowi produkcji biała herbata jest wyjątkowa, ale również możliwa do wyprodukowania w ograniczonych ilościach.

Poznaj bliżej jedną z przedstawicielek tej grupy herbat – Pai Mu Tan.

Pai Mu Tan – gdzie rośnie i jak się ja uprawia?

Kolebką białej herbaty jest jedna z chińskich prowincji – Fujian. Region ten specjalizuje się w uprawie białej herbaty i 90% tego rodzaju pochodzi właśnie stamtąd. Jedna z nich przyjęła nawet nazwę od tej chińskiej prowincji – Fujian White. Dzisiaj jednak nie o niej.

W skład suszu Pai Mu Tan wchodzą zbierane wiosną najmłodsze 2 liście z samej góry gałęzi oraz pąk, który znajduje się na samej górze. Te młode listki są jeszcze pokryte delikatnym, srebrnym „puchem”. Właśnie dzięki temu herbata Pai Mu Tan ma tak lekki i odrobinę owocowy smak.

Białe herbaty są najmniej przetworzonymi herbatami. Między zbiorem a zapakowaniem suszu do torebek liście i pąki przechodzą jedynie dwa etapy. Pierwszym z nich jest pozostawienie ich na słońcu do zwiędnięcia. W zależności od oczekiwanego efektu oraz stanu wyjściowego liści, wygrzewanie na słońcu trwa od 1 do 3 dni. Później przez chwilę leżakują w zamknięciu i po tym czasie są delikatnie pakowane.

Pakowanie Pai Mu Tan jest bardzo ważnym etapem – by nie doprowadzić do większego utleniania, liście i pąki nie mogą się połamać. Jak widzisz, ta biała herbata wymaga doświadczonych hodowców i wyjątkowego traktowania. Odwdzięcza się za to swoim smakiem!

biała herbata pai mu tan

Jakie właściwości ma biała Pai Mu Tan?

Biała herbata jest uznawana za jedną z najzdrowszych herbat. Ciągle nie jesteśmy świadomi jej zalet i trudno nam ją docenić. Sama zawsze traktowałam białą herbatę w kategorii wykwintnego napoju niż czegoś, co może przynieść mi jakiekolwiek zdrowotne właściwości. Mnie herbata nieustannie zaskakuje. Ciebie też?

Pai Mu Tan dla nerwusów

Filiżanka Pai Mu Tan jest dobrym remedium na stres, niepokój i nerwowość. Zawdzięcza to sporej zawartości magnezu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy naszego układu nerwowego. Może poranną kawę zamienisz na lekką Pai Mu Tan?

Pai Mu Tan dla zdrowych zębów

Aby dobrze dbać o higienę jamy ustnej, nie trzeba pić tylko zieloną herbatę. Biała Pai Mu Tan również świetnie sobie poradzi w utrzymaniu zdrowia naszych zębów i dziąseł. Niektóre badania wskazują, że przeciwdziała nieprzyjemnemu zapachowi z ust. Na pewno warto zwrócić na nią uwagę, bo to herbata, która nie zostawia przebarwień – w przeciwieństwie do czarnej i czerwonej. Niezależnie od tego, ile Pai Mu Tan dziennie wypijasz, pamiętaj o regularnych przeglądach u dentysty!

Pai Mu Tan pokocha także Twoje serce

Duża zawartość antyoksydantów stawia białą herbatę Pai Mu Tan w czołówce herbat dla tych, którzy chcą dbać o swoje serce i cały układ krwionośny. Obniża ciśnienie, redukuje poziom cholesterolu i zapobiega zakrzepom.

Pai Mu Tan ma więcej kofeiny niż kawa

Zaskakujące, prawda? Uważaj z piciem Pai Mu Tan po 14, bo możesz mieć problem z zaśnięciem. Kofeina (a właściwie teina) zawarta w tej herbacie uwalnia się wolniej i dzięki temu działa dłużej. Dbaj o swój sen, bo jest niezwykle ważny dla dobrego samopoczucia.

biała herbata pai mu tan

Parzenie Pai Mu Tan

Mimo że ta biała herbata wymaga szczególnego doglądania na etapie wzrostu, zbioru i pakowania, wybaczy Ci wiele błędów podczas parzenia bez uszczerbku na jej smaku.

Najprostszym sposobem będzie zalanie 1 łyżeczki szklanką wody o temperaturze 70-80 stopni. Na napar poczekaj ok. 3 minut i biała herbata jest gotowa! Jeśli producent podał na opakowaniu inny sposób parzenia (np. dłuższy), zastosuj się do wskazówek, a potem dobieraj wszystkie 3 składniki do swoich preferencji.

Pai Mu Tan ma bardzo łagodny smak, mimo to można ją wielokrotnie parzyć.

Jeśli chcesz liście wykorzystać kilkukrotnie, do zaparzenia pierwszego naparu użyj 150 ml wody (3/4 szklanki). Do kubka wsyp 1 łyżeczkę suszu i zalej wodą o temperaturze ok. 90 stopni. Odczekaj minutę, by herbata się zaparzyła i gotowe! Następne parzenia wydłuż o kolejną minutę. Zobaczysz, że mimo bardzo lekkiego smaku, za każdym razem będziesz czuć jej aromat.

Białą Pai Mu Tan najlepiej pić bez cukru, bez mleka i bez jakichkolwiek innych dodatków. Wtedy wydobędziesz z  niej to, co najlepsze.

***

Piłaś już tę herbatę? Jeśli nie, to na pewno nie będziesz chciała nic do niej dodać. Każda zdecydowana potrawa zabije jej smak, a przy mocniejszym doprawieniu, nawet nie poczujesz, że cokolwiek w kubku zaparzyłaś.

Ja najbardziej lubię ją pić samodzielnie. A Ty?