Skip to content

Parzenie herbaty – jak zaparzyć konkretny rodzaj herbaty?

Jak dobrać czas parzenia i ilość suszu, żeby najlepiej oddać jej smak i właściwości?

Parzenie herbaty wymaga cierpliwości i uwagi. Zwłaszcza, gdy Twoim celem jest wydobycie jej najlepszego smaku i aromatu. Czasem jednak chcemy po prostu cieszyć się wolną chwilą i nie mamy ochoty na skomplikowane zabiegi. Wszystko zależy od nastroju i chęci. Warto jednak znać podstawowe zasady parzenia konkretnych herbat, by uniknąć zaparzenia uspokajającego zielonego naparu, gdy oczekujesz czegoś pobudzającego.


Zobacz także wskazówki dotyczące wody i naczyń do parzenia herbaty.


Jak parzyć czarną herbatę?

Czarna herbata jest najpopularniejsza. Pijemy ją do śniadania i do kolacji. Stanowi świetną bazę do herbat smakowych i zimowych rozgrzewających mikstur. A dla miłośników smaków z dzieciństwa to idealna podstawa to przedszkolnej bawarki. Ja do dzisiaj uwielbiam bawarkę – najbardziej przygotowaną na herbacie Earl Grey. Ale do rzeczy!

Czarna herbata nie wymaga wielu zabiegów, by smakować wyśmienicie. Do jej zaparzenia potrzebujesz 1-2 łyżeczki suszu i 200 ml gorącej (ale nie wrzącej) wody. Pamiętaj, że im drobniejsze herbata ma liście, tym będzie intensywniejsza (na łyżeczce zmieści się więcej suszu). Czarną herbatę najlepiej parzyć około 3-4 minuty – choć oczywiście zależy to od Twoich preferencji i jakości herbaty.

Herbata czarna Gray Moka

Jak parzyć zieloną herbatę?

Wydaje mi się, że zieloną herbatę jest najtrudniej zaparzyć. Nie tylko trzeba doprowadzić wodę do odpowiedniej temperatury, ale trzeba także dokładnie pilnować czasu parzenia. Ogromną zaletą zielonej herbaty jest jej „podwójne” zastosowanie. Parzona krócej (2-3 minuty) pobudza, a dłuższe parzenie sprawi, że po jej wypiciu będziemy spokojniejsi.

Do zaparzenia zielonej herbaty potrzebna jest woda o temperaturze ok. 70 stopni. Jeśli nie masz termometru, wystarczy, że poczekać aż woda przestanie parować z kubka. Dopiero wtedy włóż do niej liście. Ilość suszu zależy od Twoich upodobań, ale na początek spróbuj z 1-2 łyżeczkami. Im drobniejsza herbata, tym napar będzie mocniejszy. Jeśli Twoja zielona herbata ma duże liście, to lepsze będą 2 łyżeczki. Standardowy czas parzenia to 2-3 minuty dla działania pobudzającego i 3-5 minut dla uspokojenia. Im dłużej będziesz parzyć zieloną herbatę, tym będzie bardziej goryczkowa i mniej delikatna.

Odmian zielonych herbat jest bardzo dużo i każda z nich rządzi się swoimi prawami parzenia. Dlatego popróbuj ze swoją zieloną herbatą i znajdź na nią przepis idealny!

Przyznam Ci się do czegoś – uwielbiam smak zielonej herbaty, ale nie znoszę jej parzyć. Zawsze przegapiam albo odpowiednią temperaturę albo czas.

belka-graymoka

Jak parzyć czerwoną herbatę?

A teraz moja ulubiona! Czerwoną herbatę mogę pić w każdych ilościach, choć przesada nigdy nie jest wskazana. Parzenie pu-erha jest równie proste, co zaparzenie czarnej herbaty. Trudno tutaj przesadzić w którąkolwiek stronę. Czerwona herbata znana jest ze swojego ziemistego i głębokiego smaku, dlatego jeśli bardzo za nim nie przepadasz, użyj do parzenia tylko 1 łyżeczki. Zwłaszcza przy smakowej pu-erh to może mieć dla Ciebie znaczenie – przy jednej łyżeczce ten charakterystyczny smak nie będzie się mocno przebijać wśród dodatków. Liście czerwonej herbaty najlepiej zalać wrzątkiem i poczekać około 3 minuty.

Nie zauważyłam, aby w przypadku pu-erha dłuższe parzenie (do 5 minut) powodowało znaczną różnicę w smaku. Za to ilość suszu ma ogromne znaczenie. Ja do drugiego parzenia zawsze dosypuję jedną świeżą łyżeczkę, by uzyskać więcej „ziemi”. Naprawdę go lubię!

herbata czerwona pu erh graymoka

Jak parzyć białą herbatę?

Biała herbata to królowa wszystkich herbat. Delikatna, zbierana najwcześniej z najlepszych krzewów i najmłodszych pędów. Ma bardzo lekki smak – nie przygotowuj sobie do niej przekąsek, bo z całą pewnością nie poczujesz, że cokolwiek masz w filiżance!

Do białej herbaty najlepiej użyć wody w temperaturze 80-90 stopni. Odczekaj kilka minut po zagotowaniu się wody. Susz białej herbaty jest bardzo puszysty i duży objętościowo, dlatego nie używaj do jej parzenia ciasnych zaparzaczek lub papierowych filtrów, bo liście nie będą miały gdzie się rozwinąć. Czas czekania na zaparzenie to 2-3 minuty. Mimo że napar będzie mieć ledwo widoczny kolor, to w zupełności wystarczy – poczujesz, gdy spróbujesz.

Białe herbaty – podobnie jak inne – możesz parzyć około 3-4 razy.

herbata biała graymoka

Jak parzyć herbatę oolong?

Herbata oolong nie jest zbyt popularna w naszym kraju. Szkoda, bo jak każda inna, ma w sobie wiele dobrego. Teraz jednak tylko o jej parzeniu.

W kategorii herbat, oolong znajduje się gdzieś pomiędzy herbatą zieloną a czerwoną. Jednak jego parzenie jest tak -łatwe jak parzenie pu-erh. Całe szczęście! 1-2 łyżeczki suszu wystarczy zalać wodą o temperaturze 75-85 stopni i po 3 minutach jest gotowa!

Pamiętaj, że herbaty oolong mają różny stopień utlenienia i oolongi kupione w różnych sklepach, mogą różnie smakować przy tym samym sposobie parzenia.

belka-graymoka

Niezależnie od tego, jakie wskazówki przeczytasz w Internecie, najpierw spróbuj zaparzyć herbatę według przepisu producenta. Potem śmiało możesz zacząć eksperymenty z ilością suszu i długością parzenia. Pamiętaj, że o intensywności naparu świadczy ilość herbaty, a o goryczce długość parzenia. Wiele herbat można parzyć dwukrotnie (niektóre nawet trzykrotnie) – żeby znaleźć tę idealną proporcję musisz trochę poszukać!

Smacznego!