Skip to content

Jak zostać perfekcyjną panią domu i czerpać z tego radość?

Usiądź wygodnie na kanapie i zawołaj wszystkich domowników. Jesteście w komplecie?

Mam nadzieję, że nie trwało to długo. Wasz czas jest cenny – tyle rzeczy na Was czeka! Wyjmij teraz przygotowaną listę i wspólnie wybierzcie, czym się zajmiecie. Nie wspomniałam wcześniej o żadnej liście? Zobacz, co możesz na nią wpisać!

Perfekcyjna Pani Domu ma listę

Na Twojej liście powinno być wszystko, co możecie robić wspólnie. Jazda na rowerze, granie w planszówki, oglądanie filmów lub starych zdjęć w albumach. A może planowanie najbliższego wyjazdu? Jesteście rodziną i macie swoje rytuały, skorzystajcie z nich lub zacznijcie nad nimi pracować.


Domowe rytuały są dobre! Zobacz, co w nich drzemie.


Pierwszą listę w Twojej rodzinie przygotuj sama. Kolejne twórzcie na zmianę – niech każdy domownik ma swój dyżur. Ewentualnie pustą kartkę z długopisem zawieście na lodówce/przy drzwiach wejściowych – wpisujcie przez cały tydzień swoje propozycje na wspólne spędzenie czasu.

perfekcyjna pani domu

To bardzo Was zbliży. Wyczuli na potrzeby innych i na wyłapywanie z otoczenia ciekawych okazji. Każde z Was obraca się w innym towarzystwie i ma dostęp do innych rozrywek. Zwracacie uwagę na zupełnie różne wydarzenia, prawda? Coś, obok czego przeszłabyś obojętnie, może być dla kogoś z Twojej rodziny frajdą. Dla Ciebie też! Otwarcie się na nowe doświadczenia, nawet te, które w pierwszej chwili wydają Ci się niepoważne, będzie ubogacające. Mecze siatkówki wcale nie są złe i emocje z trybun udzielą się również Tobie. A wycieczka do muzeum w towarzystwie pasjonata, który Wam opowie ciekawe historie, wcale nie będzie nudna. Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie skarby i jakie pasje drzemią w osobach, które są obok.

Dzięki takiej liście Twoje dzieci i mąż pokażą Ci odrobinę swojego świata i swoich pragnień, a Ty pokażesz im swoje inspiracje i poszerzysz horyzonty.

Perfekcyjny Dom

Jest coś bardzo ciepłego w stereotypie kobiety-strażniczki domowego ogniska. Pisałam już kiedyś o swoich marzeniach i jednym z nich jest stworzenie takiego ciepłego domu.

Perfekcyjny dom nie jest posprzątany na błysk. Nie jest tak sterylny, że strach się w nim poruszać, by czegoś nie strącić, nie rozlać i nie przesunąć. Perfekcyjny dom to taki, do którego chce się wracać. Panuje w nim śmiech, radość i akceptacja. Jest przestrzeń na zrozumienie złych humorów i niezdarność przy sięganiu po słoik z najwyżej półki. To miejsce, w którym każdy szanuje drugą osobę, jej zainteresowania i różne dziwaczne nawyki. I daje się tym zarazić!

perfekcyjna pani domu

Ja zaraziłam swojego męża jazdą konną. I uwielbiam słuchać historycznych ciekawostek, które opowiada moja siostra, choć z historią mi nigdy nie było po drodze!

Zaraź kogoś swoją pasją i sama daj się zarazić!

Czasem jednak sprzątanie domu jest konieczne. Bez niego po kilku tygodniach byłoby Wam się trudno poruszać. Co wtedy?

Wtedy, usiądź wygodnie na kanapie i zawołaj wszystkich domowników. A potem…

Wspólne sprzątanie też może być frajdą!

  • Ja też uważam, że wszyscy domownicy powinni włączać się w domowe obowiązki. Zwłaszcza, że nie ma ich aż tak dużo bo wyręczają nas zmywarki czy pralki. A jak zgubne może być przekonanie „ja sama wszystko robię najlepiej”, przekonałam się ostatnio na przykładzie mojej znajomej. Gdy rodziły jej się dzieci, uważała, że sama wszystko przy nich robi najlepiej. Mężowi czy babci nie dała się dotknąć do zmiany pieluszki. Efekt? Dzieci jej teraz nie odstępują na krok, nie może nigdzie wyjść bo zaraz płaczą. Nie chodzą do przedszkola bo nie mogą tam bez mamy wytrzymać. A ich matce ciężko nawet do łazienki wyjść. Aż strach pomyśleć co będzie jak będą musiały iść do szkoły. Bycie Zosią-Samosią obraca się przeciwko nam samym.

  • U mnie trochę frustracji jest podczas wspólnego sprzątania :D Może to przeze mnie, bo jestem okropną perfekcjonistką i złoszczę się, jak ktoś posprząta nie tak, jak ja bym chciała. Zawsze mam swoją wizję porządku i w ogóle świrnięta jestem trochę na tym punkcie, ale może faktycznie czas zacząć podchodzić do tego na luzie. Sama lubię sprzątać, ale nie umiem przekonać do tej czynności syna XD

  • Lubię mieć perfekcyjny dom, ale lubię też odpoczywać, więc czasem olewam wszystko, robię sobie relaks z kubkiem czarnej herbaty i po naładowaniu baterii zabieram się do działania z podwójną mocą ;)

  • az zatesknilam za prawdziwym domowym ogniskiem, dzieki Tobie mam kolejny punkt na swojej liscie marzen/planow :)

  • Aj.. jak czytam perfekcyjny/a to od razu myślę: to nie ja! U mnie panuje chaos, tak w życiu jak i w domu.