Skip to content

Jak przechowywać herbatę? Poznaj 5 wrogów Twojej herbaty.

Prawidłowe przechowywanie herbaty pozwoli Ci na długo zachować jej smak i aromat. Wiesz, na co zwrócić uwagę, gdy szukasz miejsca dla swojego ulubionego suszu?

Kiedyś przechowywałam herbatę tam, gdzie było najwygodniej. Blisko czajnika i kubków, by zawsze była pod ręką. Nie jest to wcale złe rozwiązanie! Jednak jeśli zauważyłaś, że z czasem traci lub zmienia smak, sprawdź koniecznie, czy nie szkodzi jej któryś z poniższych czynników.

Jak przechowywać herbatę?

Bez dostępu do światła

Niewiele jest produktów spożywczych, które lubią się wygrzewać na słońcu. Podobnie jest z herbatą – słoneczne światło jej szkodzi. Promienie UV niszczą jej strukturę i smak – przez to jest mniej intensywna, trochę wyblakła.

Z tego powodu wszelkie szklane słoiczki, które mogą tak pięknie wyglądać w kuchni, musisz przeznaczyć na coś innego. To wielka szkoda, bo niektóre smakowe mieszanki wyglądają tak apetycznie, że aż chce się na nie patrzeć! Zamiast słoiczka możesz użyć aluminiowej puszki. Ja nigdy takich nie miałam, bo nie mogłam znaleźć wystarczająco ładnej.

Bez dostępu do powietrza

Do pewnego momentu życia herbaty tlen jest jej niezbędny – nie tylko, by rosła, ale również w procesie produkcji. Jednak po jego zakończeniu tlen staje się wrogiem herbaty. Dostęp do tlenu powoduje reakcje chemiczne, które powoli zmieniają smak suszu. Napar staje się mało wyrazisty, a smak wyblakły.

Zadbaj o to, by pojemnik, w którym przechowujesz herbatę był szczelny. Nie usuniesz całego tlenu wokół herbaty, to niemożliwe – nawet superszczelne opakowanie nie zapewnia warunków próżniowych. Ponadto, gdy nasypujesz herbatę do kubka, otwierasz pojemnik i wpuszczasz do niego tlen. Nie popadaj jednak w skrajności – swoje ulubione herbaty zużywasz szybko i nie mają zbyt dużo czasu, by stracić swój smak, prawda?

przechowywanie herbaty

Z daleka od źródeł ciepła

Ciepłe sąsiedztwo bardzo szkodzi Twojej herbacie. Podobnie jak poprzednie czynniki, wpływa na smak i jego intensywność. Ciepło w procesie produkcji jest elementem wspomagającym utlenianie i dalszy proces nie jest wskazany.

Unikanie ciepła dotyczy zwłaszcza delikatnych herbat – zielonych, białych i żółtych. Ich zapasy możesz nawet przechowywać w lodówce. Jeśli Twoje herbaciane smakołyki stoją niedaleko kuchenki, piekarnika lub okna, to koniecznie znajdź dla nich nowe miejsce.

Z daleka od źródeł wilgoci

Ten punkt wydaje mi się bardzo naturalny i intuicyjny. Liście herbaty są bardzo podatne na wilgoć i szybko ją wchłaniają. To nie tylko kwestia utraty smaku, ale także rozwijania się bakterii i pleśni. Pamiętaj, że pod słowem wilgoć kryje się nie tylko bezpośrednie źródło wody, ale także miejsca, w których jest dużo pary i gotowania. Szczelne opakowanie będzie dobrym rozwiązaniem także w tej sytuacji – w końcu kuchnia jest miejscem, w którym trudno uniknąć wilgoci w powietrzu.

Zwróć uwagę na otoczenie herbaty

Herbaty z dodatkami są pyszne dzięki temu, że herbata bardzo chłonie zapachy, które ma wokół siebie. Przyjrzyj się, czy obok Twoich herbat nie stoją przyprawy lub intensywnie pachnące zioła. Jeśli trzymasz herbaty w papierowych lub nieszczelnych torebkach bardzo szybko wyczujesz zmianę smaku. To wcale nie musi świadczyć o złej jakości suszu! Dotyczy to również mieszanek smakowych – ich aromat może udzielić się każdej innej herbacie, obok której stoją.

Dlatego jeśli wyczuwasz, że coś zmieniło się w smaku Twojego ulubionego naparu, sprawdź, czy nie stoi on obok czegoś, co intensywnie pachnie. Susz wcale nie musiał się popsuć – po prostu wchłonął zapachy sąsiada.

przechowywanie herbaty

 Przechowywanie herbaty nie jest trudne!

Jestem pewna, że znajdziesz w swojej kuchni suche i ciemne miejsce, w którym każda herbata będzie się mieć dobrze. Pamiętaj, by nie popadać w skrajności – zużywana na bieżąco herbata nie będzie mieć szansy, by szybko się popsuć. By mieć pewność co do jej świeżości, najlepiej kupuj małe ilości – w sklepie herbacianym zapasy są ciągle uzupełniane i herbata się nie starzeje.


ZOBACZ jak wybrać dobrą jakościowo herbatą i na co zwrócić uwagę w sklepie.


Gdzie przechowujesz swoją herbatę?

  • Potwierdzam! Dizajn twoich herbat jest cudowny ❤

  • Mam w kuchni specjalną szafkę na herbaty – uwielbiam mieć pod ręką różne mieszanki, ale dbam też, aby każda herbata miała swój pojemniczek, szczególnie że czasem się zapomnę i odstawię miętę (lub ziółka) nie w to miejsce i opakowania papierowe nią nachodzą. :D Tak samo pieczołowicie dbam o kawę – szczelna puszka schowana w szafce, żeby było śmieszniej – testowałam różne puszki, a sprawdziła się taka po… krówkach od Jacka Danielsa (toffi z whiskey), co kupiłam kiedyś, będąc w Budapeszcie. Jest tak szczelna, że hej :)