Skip to content

Czy przedawkowanie herbaty jest możliwe?

Czy jest jakaś substancja, której nie można przedawkować? Może czekolada? Herbatę można i wcale nie jest to specjalnie trudne. Wystarczą 4 filiżanki dziennie.

O plusach wybranej herbaty możesz poczytać w Herbacianym przewodniku. Dzisiaj będzie o drugiej stronie medalu. Rzadko wspomina się o negatywnych skutkach picia herbaty, a przecież wszystko w nadmiarze szkodzi. Czasem to, co w herbacie dobre, może odwrócić się przeciwko nam.

Za dużo fluoru

O dobrym wpływie na zęby zielonej i czerwonej herbaty już pisałam. Fluor nie jest pierwiastkiem, którego potrzebujemy w takiej ilości, w jakiej przedstawiają nam reklamy past do zębów. Jest wielu przeciwników past z dodatkiem fluoru, bo tak naprawdę jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Zbyt duża ilość fluoru wpływa negatywnie na stan naszego uzębienia, ale także na kości i stawy. Młode liście mają mniej fluoru niż starsze – jeśli chcesz zminimalizować ryzyko, wybieraj herbaty robione z młodych liści (białe i zielone).

przedawkowanie herbaty

Herbata wchodzi w reakcję z lekami

Unikaj herbaty w okolicach godzin, w których przyjmujesz lekarstwa. Leki najlepiej popijać wodą – chyba że ulotka mówi inaczej (nigdy się z tym nie spotkałam, ale zapewne są leki, które lepiej się wchłaniają, gdy popije się je innym płynem). W herbacie znajduje się wiele chemicznych składników (między innymi te, które są dla nas dobre) – nie jest jednak powiedziane, że dobrze zareagują z substancjami w Twoim lekarstwie. Chemia to wspaniała nauka, ale nie przeprowadzaj z nią eksperymentów na sobie.

Zwiększone prawdopodobieństwo raka?

Praktycznie każda herbata ma w sobie całą masę antyoksydantów, które działają antynowotworowo. To jedna z najczęściej wymienianych zalet herbaty. Zaskoczeniem było dla mnie, że jej picie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Nie chodzi tu jednak o samą herbatę i jej składniki, a temperaturę picia. Przeprowadzone w Iranie badania wykazały, że picie herbaty o temperaturze powyżej 65 C, zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku. A w zimowe wieczory, tak bardzo uwielbiam gorącą herbatę!

Uważaj na kofeinę!

Pamiętaj, że herbata ma w sobie teinę, która działa jak kofeina. Co prawda w kubku herbaty jest jej mniej niż w kubku kawy i jest wolniej się wchłaniana, ale cały czas pozostajesz pod jej wpływem. Nawet, gdy nie pijesz kawy, możesz przyjąć dzienną dawkę kofeiny, jeśli pijesz dużo herbaty! Kofeina uzależnia, a w za dużych dawkach powoduje zaburzenia pracy serca, depresję i bezsenność.

przedawkowanie herbaty

Co robić, żeby nie przedawkować?

Jestem przekonana, że skutki przedawkowania herbaty trudno zobaczyć na bieżąco. Tym łatwiej o przesadę! Musiałybyśmy ją pić hektolitrami, by od razu je zauważyć (a wtedy chyba największym skutkiem ubocznym byłoby rozrzedzenie krwi – jak przy wodzie).  Jeśli lubisz dmuchać na zimne, to pamiętaj o:

  • ostudzeniu herbaty przed wypiciem,
  • ograniczeniu herbaty do 4 kubków dziennie,
  • piciu herbaty liściastej, a nie torebkowej,
  • parzeniu herbaty według zaleceń – nigdy dłużej.

Te zasady na pewno pozwolą Ci cieszyć się każdą filiżanką herbaty i korzystać z jej dobrodziejstw, a nie narażać się na skutki uboczne.

Smacznego!

 

-50% wszystkie herbaty i kawy
CHCĘ SPRÓBOWAĆ