Skip to content

Herbaciany przewodnik: Pu-erh

Znasz czerwoną herbatę? Chodź i poznaj!

Pu-erh to moja ulubiona herbata. Uwielbiam jej głęboki, ziemisty smak i zapach. Mogę je pić w kółko – choć w zasadzie nie jest to wskazane. Przecież wszystko można przedawkować, no nie?

Jak powstaje czerwona herbata?

Wiesz, że każdy rodzaj herbaty powstaje z jednego drzewa? „Kolory” herbaty uzyskuje się poprzez sposób przetworzenia liści. Czerwona, biała, zielona i czarna herbata powstają z jednego krzewu! Jak zatem uzyskuje się herbatę pu-erh?

Na wiosnę zbierane są liście i pąki liści. W zależności od preferencji kupującego, niektóre plantacje zbierają jedynie te pąki, które mają 2, 3 lub 4 zalążki. Ma to wpływ na ostateczny smak naparu, jednak tylko najbardziej wprawieni smakosze będą w stanie docenić (i zauważyć!) te różnice.

Po zbiorach następuje czas na suszenie. Ilość godzin, które herbata spędza na słońcu jest uzależniona od efektu i smaku, jakie chcemy uzyskać. Im dłużej się suszy, tym jest mniej cierpka. Potem, w wielkim woku, liście czerwonej herbaty są prażone. Ten etap również nie ma konkretnych wytycznych – wszystko opiera się na doświadczeniu plantatorów.

czerwona-herbata-pu-erh

Po ostudzeniu, nasza pu-erh jest zwijana. Jak widzisz, to, co trafia do Twojego kubka nie jest jedynie wynikiem suszenia i prażenia. Ponadto, liście czerwonej herbaty są czasem zwijane ręcznie. To powoduje, że susz jest bardziej sypki, puszysty. Tak zwinięte liście ponownie trafiają na bambusowe maty do suszenia – w słońcu lub w specjalnych pomieszczeniach do tego przygotowanych.

Ostatnim przystankiem przed zapakowaniem herbaty jest jej przesianie i oddzielenie zbyt dużych liści. Tak przygotowaną herbatę można już w zasadzie pić, jednak najlepsza jest po 2 miesiącach leżakowania.

Czerwona herbata jest jak wino – im starsza, tym lepsza.

Parzenie czerwonej herbaty

Czerwona herbata nie jest trudna w obsłudze. Z całą pewnością wymaga mniej uwagi niż herbata zielona. Aby uzyskać maksimum smaku wsyp do kubka 2 łyżeczki suszu. To ilość dla tych, którzy lubią głęboki smak pu-erha (na przykładja). Na początku przygody możesz zacząć od 1 łyżeczki. Wszyscy znamy czerwoną herbatę z jej specyficznego smaku – jeśli nie wiesz, czy przypadnie Ci do gustu, zacznij od mniejszej ilości. Susz zalej gorącą wodą, zaraz po zagotowaniu i poczekaj od 3 do 5 minut. Im dłużej będzie trwać parzenie, tym herbata będzie mocniejsza.

czerwona-herbata-miodowa-kraina

Ile razy parzyć czerwoną herbatę?

Każdą herbatę możesz parzyć kilkukrotnie. Pamiętaj, by za każdym razem wydłużyć czas parzenia. Ja nie przepadam za ponownymi parzeniami, bo znika już ta głębia, która stanowi dla mnie kwintesencję smaku. Czasem dosypuję do poprzedniego suszu 1 łyżeczkę nowego, by uzyskać ten ziemisty posmak – naprawdę go uwielbiam!

Rozważ też dosypanie odrobiny nowego suszu w przypadku herbat smakowych – na łyżeczce jest mniej samych liści herbaty, bo przecież odmierzasz nią także dodatki!

Czy warto kupić ekspresowego pu-erha?

Nie jestem herbacianym konserwatystą. Piję czasem herbatę z torebki i nie widzę w tym nic złego. Jednak czerwona herbata jest jedyną ekspresową herbatą, której nie wypiję. Od takiej torebkowej zaczęłam swoją przygodę z pu-erhem, a potem przerzuciłam się na sypaną. To chyba jedyny rodzaj herbaty, przy którym odczuwam tak ogromną w smaku. Jeśli jeszcze nie piłaś czerwonej herbaty, to nie zaczynaj od tej torebkowej – naprawdę łatwo się zrazić! Ta sypana, liściasta ma zupełnie inny smak.

Następnym razem kilka słów o właściwościach czerwonej herbaty, bo warto ją pić nie tylko podczas odchudzania!

Smacznego!