Skip to content

Rodzaje herbaty – skąd się biorą kolory herbaty?

Na pewno znasz kilka rodzajów herbaty. A wiesz czym się różnią? I skąd ta różnica wynika?

Myślę, że o różnych rodzajach (kolorach) herbaty słyszała większość z nas. Zdecydowana większość choć raz piła herbatę. Część jest jej wielbicielem. Naparowi z krzewy camellii sinensis nie można odmówić popularności – jest znana na całym świecie (także w Afryce, która również uprawia herbatę, ale o tym innym razem). Zróbmy więc szybki przegląd możliwych rodzajów.

Skąd się biorą różne rodzaje herbaty?

Byłam ogromnie zaskoczona, gdy dowiedziałam się, że różne rodzaje herbaty rosną na tym samym drzewie. Herbaciane listki pochodzą z jednej rośliny, a zielona i czerwona herbata teoretycznie mogły rosnąć na tej samej gałązce! Kolor herbaty otrzymuje się poprzez różny sposób obróbki liści. Niektórym wystarczy zwykłe suszenie, inne wymagają suszenia, parzenia, fermentacji. Przygotowanie dobrego suszu wymaga naprawdę ogromnej wiedzy i sporego doświadczenia!

Chodź, zobacz krótką charakterystykę każdego herbacianego rodzaju.

Jakie mamy rodzaje herbat?

Herbata biała

Najdelikatniejsza z herbat. Ma jasny, słomkowy kolor i bardzo subtelny smak. Zbierana ręcznie wczesną wiosną, gdy natura budzi się do życia. Napar białej herbaty powstaje z nierozwiniętych pąków i najmłodszych liści, które pozostawia się do więdnięcia. Powoduje to lekką fermentację (choć utleniania wydaje się być elegantszym sformułowaniem), zatrzymywaną na dalszym etapie przez suszenie w pełnym słońcu. Liście suszu białej herbaty mają delikatny biały puch, dzięki czemu są przyjemne w dotyku (np. Silver Needle). Ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest nazywana eliksirem młodości – zawiera przeciwutleniacze oraz chroni rozkład kolagenu (którego brak jest odpowiedzialny za brak elastyczności skóry).


Poczytaj więcej o właściwościach białej herbaty i przekonaj się, że naprawdę warto ją pić.


Herbata biała - Gray Moka

Herbata żółta

Produkowana w Chinach w kilku regionach. Niektóre z jej rodzajów powstają tylko w liczbie kilkudziesięciu kilogramów rocznie. Choć proces produkcji jest podobny do produkcji herbaty zielonej, herbata żółta jest poddawana lekkiemu procesowi fermentacji (najczęściej w zamkniętych torebkach) – pomaga to usunąć jej trawiasty smak. Nadzwyczajną zaletą żółtej herbaty jest jej niska zawartość kofeiny. Pomaga również zapobiegać chorobom serca. I choć jest najdroższą z herbat – warto jej spróbować!

Herbata zielona

Zdecydowanie można o niej powiedzieć najpopularniejsza „nie-czarna” herbata. Swoją popularność zdobyła dzięki niepowtarzalnym właściwościom (zmniejsza ryzyko nowotworów, wspomaga odchudzanie) oraz delikatnemu smakowi. Zielona herbata to jedyna, która nie jest poddawana utlenianiu. Mimo że jest produkowana również w Chinach, to z zielonej herbaty oraz z rytuału jej parzenia słynie przede wszystkim Japonia. To Kraj Kwitnącej Wiśni jest źródłem wielu zielonoherbacianych przysmaków jak lody, cukierki czy paluszki. Matcha (sproszkowana zielona herbata) to baza tych rarytasów. Gorąco polecam spróbować – delikatny smak tej herbaty fantastycznie wkomponowuje się w delikatne serki lub smak czekolady!


Zobacz, jakie są najpopularniejsze japońskie zielone herbaty. Piłaś już którąś?


herbata zielona graymoka

Herbata czerwona (pu-erh)

Herbaty czerwone na Wschodzie nazywane herbatami czarnymi ze względu na mocny, prawie czarny kolor suszu z liści. Główną sławę pu-erhy zawdzięczają swoim możliwościom poskramiania tłuszczu – co w praktyce sprawdza się do wspomagania trawienia. Czerwoną herbatę warto pić po posiłku, choć należy pamiętać, że mocna może odwadniać. Smak pu-erha jest bardzo intensywny, ziemisty, a czasem jakby pleśniowy – na pewno specyficzny, choć znajduje swoich amatorów także wśród osób nieodchudzających się. Jest poddana procesowi fermentacji tak jak herbata czarna. Zbierana od wiosny do jesieni.


Czerwona herbata nie tylko odchudza! Poznaj jej właściwości – może to właśnie jej szukasz?


herbata czerwona pu-erh graymoka

Herbata oolong (turkusowa)

To często herbata-zagadka z powodu nazwy. Niestety, choć brzmi zachęcająco, kolor naparu nie ma nic wspólnego z niebieskozieloną barwą. Nazwa herbaty ma źródło w delikatnym odcieniu zaparzonych liści. Proces produkcji oolonga ma wiele etapów i jest bardzo rozbudowany – więdnięcie, suszenie, chłodzenie, prażenie. To dzięki niemu oolong plasuje się w kwalifikacji herbat gdzieś między herbatą zieloną a czarną. Oolonga produkuje się głównie w Chinach i na Tajwanie, co w połączeniu z długim procesem przygotowań i różną długością poszczególnych etapów przekłada się na pełną gamę smaku naparu (i koloru, choć nigdy nie jest turkusowy).

herbata oolong graymoka

Herbata czarna

Pod względem popularności – niekwestionowany faworyt. 95% spożycia herbaty to herbata czarna. Codzienny towarzysz naszych śniadań, kolacji, spotkań z przyjaciółmi. Jest poddana pełnemu procesowi fermentacji. W Chinach czarna herbata nazywana jest czerwoną – ze względu na kolor liści (mniej intensywny niż w przypadku pu-erha). Zbierana głównie w kwietniu w wielu prowincjach i w wielu krajach Azji (i Afryki). Można ją pić samodzielnie lub z całą gamą dodatków – od delikatnych płatków róży po mocne imbirowo-goździkowe. Najbardziej znaną czarną herbatą z dodatkami jest Earl Grey – liście bergamotki wspaniale uzupełniają smak herbaty. A jedną z najciekawszych odmian jest Lapsang Souchong – herbata o zapachu wędzonki – prawdziwa męska rzecz!


Wiesz, że herbatę Earl Grey warto pić dla jej właściwości? To nie tylko sposób na przepyszną przerwę.


herbata czarna graymoka

***

Oprócz suszu z liści camellii sinensis wyróżnia się czasem również rooibosa (choć jest ziołem), herbatki owocowe (najczęściej na bazie hibiskusa) i herbatki ziołowe. Jednak tę część zakończymy tutaj i pozostawimy sobie resztę na kolejne wieczory.

Który rodzaj herbaty pijesz najczęściej?