Skip to content

Herbaciany przewodnik: Sencha

Sencha to pierwsza herbata, która przychodzi mi do głowy, gdy pomyślę o japońskich herbacianych specjałach. Jak powstaje? Co zawiera? Jesteś ciekawa? Poznaj bliżej herbatę sencha!

Zanim zaczęłam zgłębiać temat herbat, o senchy słyszałam, że jest i że jedyna prawdziwa to ta japońska. Chińska się nie liczy – podróba. Bogatsza o wiedzę na ten temat rozprawiam się z senchą.

Jak powstaje herbata sencha?

Nie zaskoczę Cię, jeśli napiszę, że rośnie na tym samym krzewie, co reszta zielonych herbat, prawda? Liście do przygotowania senchy zbierane są ze szczególną troską i tylko z góry krzewu. Liście z niższych partii są starsze i twardsze – z nich robi się banchę. W przeciwieństwie do krzewów przeznaczonych do produkcji gyokuro, krzewy na senchę nie są zacienianie.
Zebrane liście parzy się od razu gorącą parą, by zapobiec utlenianiu. To istotny element dla właściwości herbaty sencha. Po sparzeniu susz formuje się w ich docelowy kształt – małe igiełki. Tak przygotowana herbata trafia do Twojej kuchni.

Jak przygotować senchę?

Przygotowanie senchy nie jest trudne i nie wymaga tylu kombinacji, co gyokuro. Ja parzę ją jak większość zielonych herbat. Dwie łyżeczki suszu wsypuję do ceramicznego sitka. Jeśli wolisz filiżanki użyj jednej łyżeczki – ja zawsze piję herbatę w kubku. Wodę wyłączam tuż przed zagotowaniem się. Do senchy najlepiej użyć miękkiej i smacznej wody – każda inna zabije jej smak. Wodę nalewam do kubka i pozwalam jej ostygnąć do około 70 stopni. Nie mam w domu termometru, dlatego czekam do momentu, gdy woda przestanie parować – to dobry sposób, by na oko ocenić temperaturę wody dla zielonej herbaty. Zazwyczaj trwa to około 10 minut. Po tym czasie mogę zanurzyć sitko w wodzie i po odczekaniu kolejnych 2 minut mam przepyszną herbatę. Idealną towarzyszkę do książki.

zielona herbata sencha
Próbowałaś zielonej japońskiej senchy?

Dlaczego warto pić senchę?

Właściwości zdrowotne zielonych herbat powoli stają się nudne i oklepane. Sencha ma bardzo wyjątkowy smak i podobne zalety, co inne zielone herbaty:

  • poprawia wygląd skóry dzięki antyoksydantom;
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory;
  • zmniejsza ryzyko chorób układu krwionośnego;
  • zapobiega próchnicy;
  • pomaga w odchudzaniu (pamiętaj, że to nie jest remedium na nadprogramowe kilogramy!).

Senchę pij z umiarem, gdyż zawiera kofeinę. 2 filiżanki dziennie na pewno Ci wystarczą – jest przecież tyle herbat do wypróbowania!

Japońska czy chińska?

Przeglądając oferty herbaciarni natkniesz się na pewno na wiele senchy w bardzo dużym zakresie cenowym. Japońska sencha jest dużo droższa i jej cena może sięgać nawet 100 zł za 50 g. Czym różni się od swojej chińskiej kuzynki? Sposobem wytworzenia. Japońska herbata sencha jest sparzona parą wodną po zebraniu, natomiast jej chińska odpowiedniczka jest prażona. Ta różnica wpływa na jakość i głębokość smaku oraz na kolor suszu i naparu. Jeśli zależy Ci na prawdziwej, tradycyjnej senchy koniecznie sprawdź kraj pochodzenia!
Jestem przekonana, że dobrej jakości chińska sencha może być równie smaczna, co japońska. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że idealnie nadaje się na bazę smakowych zielonych herbat – dzięki niej możesz się nimi delektować za niższą cenę.

A może wolisz mieszanki na bazie innej zielonej herbaty?

 

japońska SENCHA za 11,45 zł
DO SKLEPU >>