Skip to content

Jak uprawiać kawę w doniczce?

Czy 16-metrowe drzewo da się  wyhodować w doniczce? Można spróbować! Uprawa kawy w doniczce na pewno nie zrobi z Ciebie plantatora, ale da dużo satysfakcji, gdy zbierzesz własne ziarna, uprażysz je na patelni i wypijesz wspólnie z najbliższymi.

Hodowanie kawy w doniczce brzmi odrobinę nieprawdopodobnie – nie te warunki, nie ten klimat. Dodatkowo krzew kawy arabiki jest wymagający. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji coffea arabica może urosnąć nawet do 5 metrów! Do tego możesz z niej zebrać owoce, wyjąć ziarna i zaparzyć z nich kawę. Smakiem i aromatem nie dorówna tej sprowadzonej z plantacji, ale radość z własnego sukcesu doda jej niepowtarzalności.

Uprawa kawy w doniczce – czego potrzebujesz?

uprawa kawy w doniczce

Ziarno lub sadzonka

Krzew kawy możesz wyhodować od samego ziarenka. Aby zakiełkowało, musi być młode – nasiona kawy szybko tracą możliwość wyrośnięcia. Po zakupie wsadź je do ziemi najszybciej jak to możliwe. Palone ziarna nie nadają się na początek Twojej miniplantacji, aby drzewo wyrosło musisz zasiać zielone ziarno kawy. Niestety z ziaren wyhodowanej przez siebie kawy nie wyhodujesz kolejnych – krzew, który rośnie w domowych warunkach nie wyda nasion zdolnych do wykiełkowania.

W niektórych sklepach ogrodniczych i budowlanych marketach możesz dostać sadzonkę kawy. Zazwyczaj ma ona kilkanaście centymetrów wysokości. Myślę, że ta opcja sprawdzi się u mniej cierpliwych osób i u początkujących – przy takiej dużej roślinie można się skupić na jej pielęgnacji. Jest silniejsza i mniej wymagająca niż ledwo kiełkujące ziarno.

Ziemia

Dla kawy najlepsza będzie dobra, żyzna ziemia. Najlepiej z lekko kwaśnym ph – wtedy będzie mieć warunki bardzo podobne do naturalnych. Wyrośnie też w ziemi o innym ph – jednak może wtedy chorować lub nie wyda owoców. Jeśli hodujesz kawę jako roślinę ozdobną ph ziemi nie ma aż takiego znaczenia. Kupując ziemię możesz wybrać ziemię do cytrusów (przy okazji zasadź cytrynę i pomarańczę!). A jeśli jesteś wprawionym ogrodnikiem, przygotuj odpowiednią mieszankę samodzielnie.

Doniczka

Na początku wystarczy Ci jakakolwiek doniczka. Po kilku miesiącach na pewno będziesz musiała ją przesadzić. Po wyjęciu roślinki z doniczki nie oddzielaj starej ziemi. Nową doniczkę uzupełnij ziemią i włóż do niej to, co już zdążyłaś wyhodować. Trudno określić, jak często trzeba przesadzać kawę – musisz ją obserwować. Przesadzanie najlepiej zaplanuj na wiosnę. Na spód donicy możesz wysypać kamyki keramzytowe.

Jak pielęgnować krzew kawy?

uprawa kawy w doniczce

Podlewanie

Kawa lubi wilgoć, ale nie można jej zalewać. W tej kwestii jest kapryśna. Ziemia powinna być cały czas mokra, ale w podstawce nie może stać woda. Po 15 minutach od podlania sprawdź czy cała woda została wchłonięta. Jeśli nie, to wylej ją z podstawki.

Liście kawy możesz zraszać wodą i przecierać wilgotną ściereczką. Bardzo jej to służy! Nie tylko utrzymasz liście w czystości, ale pomożesz roślinie lepiej rosnąć.

Zimą podlewanie ograniczamy – kawa przechodzi w tym czasie w stan uśpienia.

Stanowisko i temperatura

To chyba najbardziej wymagający element pielęgnacji kawy. Kawa jest bardzo wrażliwa na temperaturę – duże wahania zaburzają jej wzrost. Doniczkę z kawą najlepiej postawić w miejscu słonecznym, ale bez bezpośredniego dostępu do promieni. Najlepsze będą południowo-zachodnie i południowo-wschodnie pomieszczenia.

Jeśli masz w zwyczaju otwieranie okna, przy którym stoi kawa, to koniecznie zmień jej miejsce! Kawa nie będzie dobrze rosła w przeciągach.

Idealna temperatura dla kawy to ok. 25 stopni latem i ok. 16 stopni zimą. Uważam, że to największy minus hodowania kawy w doniczce – nigdy w domu nie mam tak zimno! Nigdy nie wystawiaj kawy na mróz – nie przeżyje tego. W końcu jest rośliną rosnącą w ciepłym klimacie, któremu mróz nie grozi.

Nawożenie

Każdy lubi rozpieszczanie! Nie inaczej jest z kawą. Do nawożenia kawy najlepiej kupić nawóz do cytrusów. Stosuj go jednak tylko kilka miesięcy w roku – od kwietnia do sierpnia. Wtedy przypada okres rozkwitu kawy, potem zapada w „zimowy sen” i dodatkowe składniki nie wpłyną na nią dobrze.

***

uprawa kawy w doniczce

Widzisz? Uprawa kawy w doniczce nie jest taka trudna, a może przynieść wiele satysfakcji. Na pewno nie uzyskasz takiego smaku co Brazylijczycy, ale to przecież będzie Twoja własna plantacja! A takie doglądanie egzotycznej rośliny może przynieść wiele zabawy!

W naszych doniczkach rosną już pomidory i truskawki, dołączają do nich cytryny i awokado. Czemu nie spróbować dołączyć do tej dżungli kawy?