Skip to content

Poznaj właściwości czerwonej herbaty, których nie znałaś!

Jestem przekonana, że wiele z nas sięgnęło pierwszy raz po czerwoną herbatę podczas odchudzania. „Zabójca tłuszczu” taki przydomek zyskał sobie pu-erh i trudno tę łatkę mu odkleić. Moja dieta już dawno za mną, ale ten ziemisty smak towarzyszy mi do dzisiaj. Jak pisałam w poprzednim poście – uwielbiam go!

Wiesz, że po czerwoną herbatę warto sięgać nie tylko, gdy próbujesz zrzucić kilogramy? To naprawdę wartościowy napar. Na początek możesz wypróbować pu-erha z dodatkami – łatwiej przyzwyczaić się do jego charakterystycznego smaku.

Właściwości czerwonej herbaty

belka-graymoka

Redukuje poziom cholesterolu

W procesie produkcji w czerwonej herbacie wytwarzane są niewielkie ilości lowastatyny. W medycynie konwencjonalnej jest stosowana do obniżenia podniesionego poziomu cholesterolu, a pita w czerwonej herbacie ma działanie profilaktyczne. Pamiętaj jedynie, by w żadnym wypadku nie leczyć podniesionego poziomu cholesterolu czerwoną herbatą! Z niewłaściwymi wynikami badań najlepiej udać się do lekarza.

Oczyszcza organizm z toksyn

Oczyszczanie organizmu to bardzo ważna sprawa. Nawet najbardziej kontrolowana dieta zawiera toksyczne składniki, które gromadzą się w naszym ciele. W Internecie znajdziesz wiele diet oczyszczających – w tym również głodówki. Uważaj z nimi – takie oczyszczanie trzeba przeprowadzić z głową! W czerwonej herbacie podczas fermentacji powstają substancje, które „atakują” toksyny w krwi i ją oczyszczają, dlatego pita codziennie może długofalowo pomóc w zmniejszeniu ilości toksyn.

czerwona-herbata-pu-erh
Masz ochotę na zdrowotne właściwości pu-erha? Zapraszam Cię do mojego sklepu!

Wspomaga trawienie

Picie pu-erha wspiera rozwój dobrej flory bakteryjnej w żołądku i jelitach. Trawienie to istotna sprawa dla naszego zdrowia – dzięki niemu przyswajamy, co ma być przyswojone i wydalamy to, co niekoniecznie jest dla nas dobre. Sprawny proces trawienia nie obciąża naszych organów wewnętrznych i pomaga im efektywnie spełniać swoją funkcję. Coraz popularniejszy staje się pogląd „zdrowie zaczyna się w jelitach” – zadbaj o nie, zanim się odezwą.

Ułatwia odchudzanie

Najbardziej znana właściwość czerwonej herbaty, prawda? Wiesz jak dokładnie działa? Picie czerwonej herbaty (a dokładniej zawarta w niej kofeina) pobudza do pracy adrenalinę i noradrenalinę, które pomagają Twojemu organizmowi czerpać energię z tłuszczu. Ponadto pu-erh zwiększa wytwarzanie HSL (hormone-sensitive lipase), który blokuje gromadzenie tłuszczu w komórkach oraz przyspiesza wykorzystanie tego, który już mamy. Pamiętaj jednak, że bez ruchu i zdrowej diety, czerwona herbata nie spowoduje spektakularnego chudnięcia! Aktywnie spędzony czas i dobrze dobrana dieta, nawet bez czerwonej herbaty, dadzą odpowiednie efekty (czego nie można powiedzieć w drugą stronę!).

właściwości czerwonej herbaty pu erh

Redukuje stres i pomaga zasnąć

Na kubek czerwonej herbaty można się skusić przed zaśnięciem. Fakt, zawiera ona kofeinę (choć kilkukrotnie mniej niż kawa), jednak oprócz tego jest źródłem GABA i teaniny, które zmniejszają poziom stresu. Pobudzają także mózg do wytwarzania melatoniny, która jest sygnałem dla organizmu, że czas spać. Nie należy pu-erha traktować jako środka na bezsenność – to może być jedynie delikatne wsparcie wieczornej rutyny.


ZOBACZ, co możesz robić przed snem, by budzić się wypoczętą i wyspaną.


Czerwona herbata w ciąży

To pytanie zadaje sobie pewnie wiele mam-miłośniczek pu-erha. Pijąc czerwoną herbatę trzeba mieć na uwadze, że jest ona źródłem kofeiny – mniejszym niż kawa, ale jest. Nie zaleca się picia więcej niż 3 filiżanek w trakcie ciąży i karmienia piersią. W końcu wszystko, co je mama, je również dziecko, a kofeina od pierwszych miesięcy życia nie jest zdrowym rozwiązaniem.

belka-graymoka

Jak widzisz czerwona herbata to nie tylko odchudzanie. Niestety większość źródeł informacji o pu-erh sprowadza się do zalecania picia jej podczas zrzucania kilogramów. Zupełnie niesłusznie! Mam nadzieję, że to się zmieni i przestaniesz patrzeć na czerwoną herbatę tylko pod tym kątem. Zwłaszcza, że może być taka smaczna!

Mam świadomość, że smak pu-erha nie wszystkim przypadnie do gustu. Wtedy dobrym rozwiązaniem będą dodatki. Możesz samodzielnie przygotować swoją mieszankę korzystając z poniższego poradnika lub skusić się na jeden z moich ulubionych smaków – Miodową Krainę lub Spacer Kochanków.

Masz jakieś doświadczenia z czerwoną herbatą? Pomogła Ci?

-50% wszystkie herbaty i kawy
CHCĘ SPRÓBOWAĆ