Skip to content

Właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata jest chyba najczęstszym napojem, po który sięgamy, gdy chcemy wprowadzić do naszego życia trochę zdrowia. Kawa idzie w odstawkę, a my delektujemy się zieloną herbatą w przeróżnych smakach. Ale czy wiesz, jakie tak naprawdę właściwości ma zielona herbata i na co pomaga?

O właściwościach zielonej herbaty można napisać całą książkę, nie tylko krótki tekst na blogu. Spróbujmy jednak zmierzyć się z tym tematem w tym krótkim czasie. Masz pełny kubek?

belka-graymoka

Za wszystko odpowiedzialne są antyoksydanty?

Znaczną część swoich właściwości zielona herbata zawdzięcza antyoksydantom. Pełnią one dużą rolę w naszych organizmach, ale nawet antyoksydantów nie można przedawkować! Dlatego nie przesadzaj z piciem zielonej herbaty, bo więcej nie znaczy lepiej.

Za część działania zielonej herbaty odpowiada kofeina (zwana w herbacie teiną). To głównie dzięki niej odpowiednio zaparzona (2-3 minuty) zielona herbata pobudza i dodaje energii.

Ostatnim składnikiem istotnym dla wpływu zielonej herbaty na zdrowie są polifenole. Wiele właściwości czerpiemy właśnie z nich.

Co daje mieszanka tych 3 składników?

Właściwości zielonej herbaty

wlasciwosci-zielonej-herbaty

Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II

Zielona herbata zwiększa czułość organizmu na insulinę oraz redukuje wysoki poziom cukru. Oczywiście popijanie ciastka zieloną herbatą nie ma sensu, ale warto przyjrzeć się temu działaniu. Zastanawiałam się początkowo, czy to powiązanie nie wiąże się ze zmianą sposobu odżywiania (zielona herbata pita jest przy odchudzaniu). Znalazłam badania, które potwierdzają, że to działanie samej herbaty, a nie jedynie otoczki z nią związanej.

Poprawia działanie układu krwionośnego

I zmniejsza ryzyko chorób serca. Zastanawiałam się czy ten punkt potraktować jako jeden, czy może lepiej byłoby go rozbić. Zielona herbata pomaga w problemach związanych z cholesterolem i wysokim ciśnieniem. Oba te czynniki bardzo często prowadzą do chorób układu krwionośnego i zawału serca. Uzupełnij swoją dietę o 2 filiżanki zielonej herbaty, a serce Ci podziękuje. Dodaj do tego relaksujące spacery i warzywa do każdego posiłku, a bardzo szybko odczujesz różnicę!

Pomaga dbać o higienę Twoich zębów

Wizyty u dentysty mogą być mniej stresujące, dzięki piciu zielonej herbaty. Zawartość katechin (należą do grupy polifenoli) zapobiega rozwojowi bakterii i działa przeciwzapalnie. W żaden sposób nie zastąpi to codziennej higieny (szczoteczka i nić dentystyczna)! Będzie za to dobrym wspomagaczem i zapobiegnie stresowi u dentysty!

Poprawia humor

Nie mam na myśli wspomnianego wcześniej dodawania energii! Zielona herbata ma właściwości relaksujące i odprężające. Dobrze ją pić w jesienno-zimowe wieczory, gdy aura na zewnątrz nie sprzyja, a brak słońca dodatkowo pozbawia radości. Na pewno nie będzie lekiem na depresję, ale na chwile zwątpienia w chłodniejszej porze roku, będzie jak znalazł.

Spowalnia proces starzenia

To dość powszechna i oklepana właściwość zielonej herbaty, ale nie można jej tego odmówić. To wpływ antyoksydantów. Jednak oprócz młodej skóry, zielona herbata zapewni Ci także mocniejszą ochronę przed promieniami UV (źródło) i zmniejszy podrażnienia słoneczne. Nie rezygnuj jednak z kremu z filtrem! Zaparzoną zieloną herbatę możesz użyć jako tonik do przemywania twarzy. Ładnie pachnie, jest naturalny i wspaniale działa. Wypróbuj!

Wspiera walkę z alergią

To naprawdę działa! W czasie największego natężenia na czynnik, na który masz uczulenie, pij zieloną herbatę, a alergia stanie się mniej uciążliwa. Jeśli masz uczulenie na kurz, którego nie jesteś w stanie wyeliminować z codziennego życia, to może codzienny kubek zielonej herbaty złagodzi objawy? Spróbuj! Nic nie tracisz, a możesz zyskać podwójnie. Lepsze samopoczucie i miłą chwilę relaksu z ulubioną herbatą. A działanie zielonej herbaty alergie zostało potwierdzone. O, tutaj.

 ***

belka-graymoka

Mam nadzieję, że przekonałam Cię, że po zieloną herbatę warto sięgnąć nie tylko wtedy, gdy planujesz przed latem zrzucić dodatkowe kilogramy. Zielona herbata ma wpływ na proces odchudzania, jednak trudno przejść obojętnie wobec całej reszty jej właściwości. Przy jej regularnym piciu zauważysz różnicę w ogólnym nastroju. Jestem tego pewna!

To kiedy zaczynasz zieloną rutynę?